V únoru 2024 přijdou Češi o tisíce korun. Odevzdají je totiž povinně státu. Vztahuje se nová povinnost i na vás?

Řada Čechů letos odvede státu podstatně více peněz, než tomu bylo loni. Zjistěte, jak konkrétně opatření dopadnou na vás.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

O tom, že od letošního roku nastává řada daňových změn, které Čechy příliš nepotěší informovaly Události247 již dříve. Tyto novinky vychází z takzvaného konsolidačního balíčku a mají za cíl ušetřit státní výdaje. Většina z nich pak začíná platit právě v letošním roce. Zjistěte, o kolik tisíc korun přijdete vlivem těchto úsporných opatření od tohoto měsíce. Možná vás překvapí, kolik peněz státu musíte povinně odevzdat.

Zaměstnanci státu odvedou peníze navíc

Jednou z novinek je zavedení povinnosti zaměstnanců platit nemocenské pojištění. Tyto peníze pak půjdou samozřejmě z jejich mezd, píše web Novinky. Aktuálně nemocenské pojištění činí 0,6 procenta z hrubého příjmu zaměstnance. Například lidé s měsíčním výdělkem 25 tisíc korun tak měsíčně na účet dostanou o 150 korun méně. To ročně udělá rozdíl téměř 2 tisíce korun, což rozhodně není zanedbatelná částka. A Češi, kteří mají vyšší výdělky pak státu odvedou na tomto pojištění ještě více peněz.

iZdroj fotografie: Vadim Andreev SP / Creative Commons / CC-BY-SA
Zaměstnanci si budou muset platit nemocenské pojištění z vlastní výplaty

Tento krok se pochopitelně nelíbí nejen lidem, kteří tak přijdou o část své výplaty. Kritika zazněla třeba i od předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly. Zaměstnanci dostanou méně peněz, takže budou mít větší problémy se zvládáním svých výdajů třeba na nájem či jídlo,“ řekl pro server Novinky.

Mnozí Češi přijdou o tisíce korun

Nemocenské pojištění zdaleka není to jediné, co peněženky Čechů zasáhne. Mnozí zaměstnanci přijdou také o část zaměstnaneckých benefitů jako jsou například takzvané multisportky. A důvodem jsou opět vládní reformy. Nově totiž nebudou tyto výhody osvobozeny od daně kompletně, ale jen částečně. Konkrétně se budou benefity danit od výše poloviny průměrné mzdy.

Přišlo se na to, jak nás velké firmy v roce 2024 oškubou o peníze. Týká se to spousty Čechů. I vás?

A klidně i tisíce korun ročně budou muset oželet Češi, kteří čerpali různé slevy na dani. Jak píše web Podnikatel, vláda kompletně zrušila slevu na studenta a školkovné. Omezení se pak dočkala sleva na nepracující manželku či manžela. Zejména české rodiny tak čeká v mnoha případech citelná změna.

Souhlasíte s opatřeními konsolidačního balíčku? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články