Stát má jasno: Z těchto řidičů vytáhneme už 23. prosince 2023 peníze. Dotkne se to i vás?

Na řidiče a majitele aut se valí zdražování. Nejen že ceny benzínu opět rostou, zvyšují se také poplatky za provoz vozidel.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Novela zákona o povinném ručení přinese úpravy, které řidičům z kapes vytáhnou pár stokorun ročně navíc. Informovali jsme už na Událostech247 například o tom, že se v Česku změní podmínky kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy Evropské unie podle takzvané motorové směrnice. Novela by měla začít platit už 23. prosince, tedy den před Vánoci.

Řidiči pravidla obcházeli

Nový návrh zákona počítá s tím, že zhruba od Vánoc bude povinné ručení nově platit provozovatel vozidla, nikoliv jeho vlastník jako je to teď. Změna podle důvodové zprávy k návrhu zákona vychází z negativních zkušeností s dosavadní právní úpravou při vyřizování přestupků, zániku pojištění nebo využívání systému bonusů při stanovení výše pojistného. Psal o tom web Portál řidiče.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Zejména někteří mladší řidiči si připlatí na povinném ručení

Protože vlastník a provozovatel vozidla nemusí být jednou a tou samou osobou, snažili se to někteří lidé využít k tomu, aby ušetřili. Pokud jde totiž například o mladého a nezkušeného řidiče, může povinné ručení na jeho auto platit rodič, který má už nasbírané bonusy z dřívějška a za pojistné tím pádem zaplatí mnohem méně. Tomu však má novela zákona od Vánoc zabránit. Povinnost sjednat pojištění odpovědnosti z provozu vozidla totiž přejde z vlastníka na skutečného provozovatele vozu, dodává web Peníze.

Vyšší limity pojistného plnění

Je pravda, že mi bonusy za kilometry ujeté bez nehody cenu za povinné ručení docela snížily. Můj syn má řidičák, ale zatím nemá auto, takže zatím jezdí mým. Tím pádem se nás zatím tato novela nijak nedotkne,“ řekl Událostem247 Michal Hložek z Tišnova. Návrh zákona počítá také s vyššími minimálními limity pojistného plnění v případě újmy na zdraví, smrti nebo majetkové škody. Ve všech případech by se měl limit navýšit z nynějších 25 milionů korun na 50 milionů korun, píše Portál řidiče. To cenu za ručení zvedne.

iZdroj fotografie: Mike-fiesta / Creative Commons / CC-BY-SA
Pravidla pro zřízení povinného ručení se brzy změní

Naopak příjemnou novinkou je to, že od července 2024 skončí při cestách po České republice povinnost mít u sebe takzvanou zelenou kartu, tedy doklad o sjednaném povinném ručení. Úřady si začnou vyměňovat dostupná data elektronicky a případná policejní kontrola si tak existenci pojištění ověří sama. Zelená karta ale bude dál sloužit jako mezinárodní doklad o pojištění při cestách do zahraničí, připomíná web Peníze.

Co si o tom všem myslíte vy? Váš názor nám řekněte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články