Stát nám už 1. ledna 2024 sáhne na výplatu. Každý měsíc si vezme to, co jste si v práci poctivě vydělali. Neuděláte s tím nic

Konsolidační balíček, který má vylepšit žalostný stav státního rozpočtu, se mezi lidmi nesetkal zrovna s pozitivními reakcemi.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Vláda ve Sněmovně prosadila jedno ze svých nejdůležitějších hospodářských opatření tohoto volebního období. Poslanci schválili konsolidační balíček, který mění šest desítek zákonů a má v příštích dvou letech mimo jiné díky daňovým změnám snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. Psal o tom už dříve web České noviny. O konsolidačním balíčku jsme také psali už na jaře letošního roku na Událostech247.

Stát: Snížení nemocenské sazby byla chyba

Vládní ozdravný balíček se dotkne především obyčejných lidí. Zavádí například pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. V nižší sazbě budou hlavně potraviny, do vyšší se přesunou některé služby nebo třeba točené pivo. Většina změn má začít platit od začátku příštího roku. Materiál také znovu zavádí odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 procenta z příjmů, píší dále České noviny. Této povinnosti je stát zbavil na začátku roku 2009.  

Důchody porostou méně než doposud: Vládní konsolidační balíček má pomoci naplnit státní kasu

Snížení sazby nemocenského pojištění pro zaměstnance v roce 2009 bylo nesystémovým krokem, který tehdy kritizovali i sociální partneři a vedlo k nerovnováze systému nemocenského pojištění. Sazba nemocenského pojištění placená zaměstnavateli se v roce 2019 snížila z 2,3 procenta vyměřovacího základu na 2,1 procenta jako kompenzace za zrušení karenční doby. Díky tomuto kroku a zavedení dalších dávek nemocenského pojištění vykazuje od roku 2019 účet nemocenského pojištění záporné saldo,“ píše resort na svém webu

Nejvíce na to doplatí rodiny s dětmi, říká expertka

Podle daňové poradkyně ze společnosti BDO Moniky Lodrové dopadnou změny daní v balíčku nejvíc na rodiny s dětmi. „Z důvodu zrušení či omezení některých daňových slev a zavedení příspěvku na nemocenské pojištění zaměstnanců se v procentuálním vyjádření nejvíce zvýší daňové a odvodové zatížení u rodin s dětmi staršími tří let, kdy má rodič zaměstnanecký příjem 40 až 50 tisíc korun měsíčně a druhý rodič je doma s dětmi,“ uvedla pro České noviny.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Vládní konsolidační balíček pocítí peněženky řady Čechů

Takové rodiny si mohou pohoršit s disponibilním příjmem až o deset procent kvůli vyšším odvodům a nižším daňovým odpočtům. Průměrný dopad na zaměstnance přitom Lodrová očekává mezi dvěma a pěti procenty hrubé mzdy.

My jsme oba pracující. I přesto se nám nedaří skoro nic ušetřit, navíc máme dvě malé děti. No, teď se nám to kvůli tomu slavnému balíčku nepodaří nejspíš už vůbec,“ řekl Událostem247 Karel Malý z Třebíče. Nemocenské pojištění vzroste i osobám samostatně výdělečně činným. Minimální měsíční záloha je teď 168 korun, po změně by měla vzrůst na 216 korun, píše web Finmag.

Co si o chystaných vládních změnách myslíte? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články