Stát rozdává 100 000 Kč na nákup nového auta. Nárok na příspěvek má velká skupina Čechů

Pořídit si nové auto v dnešní době rozhodně není levná záležitost. Někteří Češi na jeho koupi ale mohou získat příspěvek od státu. A rozhodně ne malý.

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 již dříve informovaly o příspěvku na nákup nového auta, který začal stát vyplácet od letošního roku. Dosahuje sice výše až 300 tisíc korun, nárok na něj však mají pouze firmy a podnikatelé. A navíc jen v případě, že si koupí nový elektromobil. Kromě toho ale existuje ještě jeden druh příspěvku na pořízení nového vozu, který mohou využít i další Češi.

Až 100 tisíc korun na nákup nového auta

Jak píše web Autosalon, jedná se o finanční pomoc při pořízení nebo opravě osobního auta. Tu vyplácí Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). A to nehledě na to, zda se jedná o elektromobil či vůz se spalovacím motorem. Zásadní podmínka je, že auto nesmí být používané pro pracovní účely – což je opak druhého, již zmíněného příspěvku pro firmy a podnikatele, který vyplácí Ministerstvo dopravy.

Stát lidem rozdává 300 000 Kč na nákup nového auta. Máte na peníze v roce 2024 nárok i vy?

Ačkoli v tomto případě ministerstvo práce lidem na pořízení auta rozhodně nedá několikaset tisícové částky, i tak je podpora vcelku štědrá. Jak ministerstvo píše na svém webu, příspěvek může dosahovat až 70 procent pořizovací ceny auta či výdajů za opravu již vlastněného vozu. Maximálně však 100 tisíc korun. Navíc, lidé mohou o příspěvek žádat opakovaně. V rámci 10 let však jeho celková částka nesmí přesáhnout 200 tisíc korun.

Nárok na příspěvek má jen někdo

Stejně jako v případě dalších druhů státní podpory, i zde je však několik omezení, která žadatelé musí splnit. Konkrétně peníze dostanou pouze lidé, kteří jsou pěstouny či poručníky, a to alespoň 3 dětí. I tak se však jedná o nemalou skupinu Čechů.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Příspěvek na pořízení osobního auta mohou dostat jen pěstouni 3 a více dětí

Jak vyplývá z údajů na web Kurzy, počet pěstounů v Česku se již řadu let pohybuje okolo 12 tisíc. Z nich je pak zhruba 11 procent těch, kteří mají v péči 3 a více dětí, jak dodává Nadace Sirius, která se zaměřuje na pomoc ohroženým dětem. O příspěvek však evidentně žádá jen část z nich. Jak totiž pro web Autosalon uvedli pracovníci Úřadu práce, například v loňském roce stát vyplatil pouze 161 příspěvků na zakoupení osobního auta.

Věděli jste o existenci tohoto příspěvku? Dejte nám vědět, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články