Stát rozhodl: Kdo má v autě rádio, bude platit poplatky

Poplatky za rádiové a televizní vysílání se skutečně zvýší, a rozhodně ne málo. Dotkne se to úplně všech Čechů, včetně těch, kteří vlastní auto.

i Zdroj fotografie: Michael Carmack/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O tom, že koncesionářské poplatky nejspíš čeká zdražení, se mluví již od června, kdy byl zvolen nový ředitel České televize Jan Souček, informovaly Události247. Nyní však celá věc dostala jasnější obrysy. Stát, respektive resort kultury ve své předložené novele zákona rozhodl, že zvýšení cen skutečně nastane. A rozhodně ne malé.

O kolik se poplatky zvednou?

Za televizi budou lidé podle návrhu platit namísto 135 korun rovnou 160 korun, za rádio pak cena vzroste z 45 korun na 55 korun, informuje web AutoŽivě. Mnozí přitom zapomínají, že konkrétně rádiové poplatky se vztahují i na ty, kteří mají rádio v autě. I ti budu muset vyšší poplatky platit. Důvodem, proč tuto skutečnost mnozí opomíjí je fakt, že podle zákona běžní občané, takzvané fyzické osoby platí poplatek za každou domácnost pouze jednou. A to za všechna rádia, která v rodině mají, včetně autorádií, připomíná web iRozhlas.

Nový ředitel ČT chce navýšit koncesionářské poplatky. Nově by měli platit i lidé, kteří televizi nevlastní

Kromě ceny bude výraznou změnou také rozšíření okruhu osob, kterých se povinnost hradit poplatky bude týkat. Nově totiž Češi budou muset kromě televizí či rádií platit i za zařízení, která mohou přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání. Třeba za chytrý telefon nebo počítač, informuje web E15.

Pozitivem alespoň je, že poplatek bude i nadále odváděn za každou domácnost pouze jednou. Pokud by totiž vláda rozhodla, že by museli lidé platit za každé zařízení zvlášť, nejspíš by se Češi, kteří v domácnosti běžně mají několik mobilních telefonů, počítačů, televizí, tabletů a dalších zařízení, nedoplatili.

Některé firmy si polepší

Dosud totiž podnikatelé a firmy musely na rozdíl od fyzických osob platit za každé zařízení zvlášť. A to samozřejmě včetně autorádií. Pokud tedy třeba dopravní společnost vlastnila několik desítek firemních vozů, mohla za poplatky zaplatit i tisíce korun měsíčně, psaly Události247. Nově ale budou tyto subjekty platit podle toho, kolik mají zaměstnanců, přičemž počty budou rozděleny celkem do 6 pásem, dodává web Lupa. A živnostníci bez zaměstnanců či firmy s maximálně 5 zaměstnanci nebudou platit vůbec.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Novelu zákona upravujícího výši poplatků připravilo Ministerstvo kultury, které vede ministr Martin Baxa

A od kdy změny začnou platit? „Zvyšování poplatků a rozšíření okruhu poplatníků se projeví, pokud půjde vše dle legislativního plánu, od 1. ledna 2025, tedy v době, kdy ekonomická situace bude pro občany příznivější,“ cituje web AutoŽivě ministra kultury Martina Baxu.

Souhlasíte se zvýšením koncesionářských poplatků? Napište nám, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články