Stát rozhodl: Konec slev pro jednu skupinu Čechů od 1. ledna 2024. Dotkne se to i vás?

Konsolidační balíček, který představila vláda Petra Fialy má sice napumpovat státní rozpočet, ovšem opět na úkor lidí.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Vláda ve Sněmovně prosadila jedno ze svých nejdůležitějších hospodářských opatření tohoto volebního období. Poslanci schválili úsporný balíček, který mění šest desítek zákonů a má v příštích dvou letech mimo jiné díky daňovým změnám snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Pro většinu lidí to znamená jediné: sáhnou si opět hlouběji do kapsy.

Studenti přijdou o tisíce korun

Nová opatření mají státní kase pomoci ušetřit 100 miliard korun. Zruší se například školkovné nebo daňová sleva pro studenta. Výrazně omezí také slevu na partnera, který je zrovna bez práce. Psal o tom web Český rozhlas. Jednou z novinek je to, že pracující studenti přijdou o speciální daňovou úlevu. Počínaje příjmem za rok 2024 si nebudou moci odečítat slevu na studenta, která dosahuje 4020 Kč ročně. Upozornil na to web Peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plánovaná změna se dotkne řady studentů

Ministerstvo financí uvedlo, že tuto slevu využívají jen ti studenti, kteří si vydělávají víc než 205 600 korun ročně. To odpovídá průměrnému měsíčnímu přivýdělku zhruba 17 100 korun. Kromě nich ji využívají lidé, kteří mají status studenta jen formálně – tedy jsou ke studiu zapsaní, ale vzdělávací zařízení nenavštěvují. „Naopak slabě finančně saturovaní studenti tuto slevu nevyužijí vůbec,“ cituje Český rozhlas ministra financí Zbyňka Stanjuru.

Slevu nevyužívají nízkopříjmové skupiny lidí

Chodím na vysokou školu a mám samozřejmě brigádu. Nevydělávám ale tolik, abych toto zrušení nějak pocítila,“ řekla Událostem247 Mirka Boušková, která studuje univerzitu v Brně. Plánované zrušení slevy na studenta má obdobný důvod jako zrušení školkovného. Tuto slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů dítěte, který s ním žije ve společné domácnosti. Školkovné uplatňují zaměstnanci v ročním zúčtování daně, popisuje web Finance.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Vládní konsolidační balíček se dotkne peněženek spousty lidí

Vláda však chce využití školkovného zrušit. Jako důvod uvedla to, že tuto slevu na dani za dítě umístěné do předškolního zařízení využívají především středně a vysokopříjmové rodiny. Tato sleva by však podle vlády měla sloužit především rodinám s nízkými příjmy, které ale kvůli nízkému daňovému základu a uplatnění základní slevy na poplatníka školkovné už nevyužijí, protože mají nulovou daň již před touto slevou, dodává web.

Jaký je váš názor na vládní konsolidační balíček? Váš názor nám můžete říct dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články