Stát rozhodl: Tisíce Čechů nedostanou z důchodu ani korunu. Patříte mezi ně i vy?

Člověk předpokládá, že jakmile dosáhne věku, kdy má nárok odejít do důchodu, stát se o něj postará. Některé však čeká nepříjemné překvapení.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Ministerstvo práce a sociálních věcí už dříve upozornilo, že na důchod v některých případech nedosáhnou ani lidé, kteří velkou část svého života pracovali. Psal o tom web České důchody. Důvodem je skutečnost, že kromě dosažení důchodového věku platí v České republice ještě jedna podmínka, a to délka sociálního pojištění. Aktuálně činí alespoň 35 let.

Odmítnutí žádosti není nijak neobvyklé

Zjednodušeně řečeno, člověk musí mít odpracovanou tuto dobu, případně její část strávenou ve vyloučené době, což je stav, kdy je někdo například na rodičovské dovolené. „Nejčastějším důvodem zamítnutí je nezískání potřebné doby pojištění. Některé žádosti jsou zamítány také z důvodu nedosažení potřebného věku. Zde však jde o jednotlivé případy,“ uvedla Česká správa sociálního zabezpečení.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
O vyměření důchodu rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení, zkráceně ČSSZ

Například v roce 2020 ČSSZ evidovala celkem 6410 zamítnutí, tedy 6,5 procenta všech žádostí o starobní důchod. V roce 2021 bylo na ČSSZ podáno 92 510 žádostí, z nich 7 454 bylo zamítnuto. Většina lidí se o to, co je potřeba k žádosti o starobní důchod, začne zajímat až v době, kdy se blíží k této věkové hranici, připomíná web Za krásnější Vimperk. V té době už ale může být na některé úkony pozdě, případně jsou zpětně velmi komplikované. Jak ze statistik vyplývá, stát každoročně rozhodne o tisících Čechů, kterým nevyplatí důchod.

Vše si můžete zkontrolovat sami přes internet

Při posuzování nároku na důchod jsou důležité i nejrůznější životní okolnosti, které mohou žadatele v různém rozsahu potkat a ovlivnit dobu účasti na pojištění. Získaná doba pojištění má kromě celoživotních výdělků vliv i na to, jestli vám na důchod vůbec vznikne nárok. „Moje maminka pracovala poslední roky bohužel načerno, takže jí potom na sociálce řekli, že jí chybí odpracovat ještě 4 roky,“ řekla Událostem247 Jarka Housková z Břeclavi.

iZdroj fotografie: Sapphireasa / Creative Commons / CC-BY-SA
Zda máte nárok na důchod si můžete zkontrolovat i on-line

Kontrolovat si pravidelně své doby důchodového pojištění může každý pojištěnec sám na ePortálu ČSSZ. Lze tam zkontrolovat i to, jestli došlo od zaměstnavatele k řádnému přihlášení k nemocenskému a důchodovému pojištění. Prostřednictvím Informativní důchodové aplikace zjistíte nejen odhad aktuální výše důchodu, ale také své datum odchodu do důchodu.

Máte už vyměřený a uznaný důchod, nebo vás celý proces teprve čeká? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články