Stát rozjede v roce 2024 rozsáhlé kontroly českých domácností. Každý, kdo bude mít příliš starý spotřebič, schytá mastnou pokutu

Mít vlastní byt či dům neznamená jen zaplatit povinnou daň z nemovitosti. Je potřeba se podívat o na to, jaké máte doma vytápění.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Kvůli ochraně životního prostředí totiž nebude možné od září používat staré a dnes již nevyhovující kotle. Jak Události247 upozornily, začne platit nová regulace, která zakáže používání některých typů kotlů. Konkrétně se bude jednat o kotle I. a II. emisní třídy. Ti, kteří zákon nebudou respektovat, by měli počítat s pokutou až 50 tisíc korun.

Nemáte na kotel peníze? Stát vám pomůže

Povinnost vyměnit nevyhovující kotel měla původně platit od roku 2022, ale vláda se rozhodla, že lhůtu prodlouží. Zdaleka ne všechny domácnosti, kterých se to týká, ovšem provedly do dnešní doby výměnu. Ministerstvo životního prostředí odhaduje počet starých kotlů v 1. a 2. emisní třídě na přibližně 150 tisíc. Mohla by tak nastat situace ze začátku roku 2022, kdy počet žádostí o výměnu převyšoval možnosti dodavatelů.

Stovky tisíc Čechů dostanou v září 2024 brutální pokutu 50 000 Kč. Hrozí i vám?

Psali jsme také, že domácnosti s nižšími příjmy mohou využít dotační program Nová zelená úsporám. Mezi podporované zdroje tepla patří kromě kotlů na biomasu také kamna, krby, tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaika. Příspěvek pokryje až 50 procent výdajů na nové vytápění. Domácnosti s nízkými příjmy, zejména senioři a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, mohou získat dokonce až 95 procent z dotací.

Obce mohou nařídit kontroly

Myslíte, že vám to, že jste starý kotel nevyměnili, nějak projde? V domácnostech budou možné kontroly, které odhalí, jestli lidé novou povinnost splnili. Tyto kontroly budou probíhat lokálně a budou v gesci obcí. Obecní úřad si může vyžádat takzvaný protokol o kontrole kotle na pevná paliva. Jak píše web Hybrid, takovou kontrolu musí podle zákona o ochraně ovzduší už v současnosti zajistit každý majitel kotle, a to vždy jednou za tři roky.

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
Stát bude letos kontrolovat kotle v českých domácnostech

Provádí ji technik, kterého zaškolil výrobce kotle. Obec si pak doklad vyžádá a tak pozná, jaký kotel je v provozu. Zřejmě se nedá očekávat, že se podaří zkontrolovat všechny domácnosti. Provoz takového starého kotle však může prozradit třeba hustý tmavý dým stoupající z komína a také charakteristický zápach. V okamžiku, kdy obec dostane od někoho takový podnět, bude ho muset prověřit. „Nedovedu si představit, že bych šel hlásit souseda, to snad nečekají, že to projde,“ říká pan Jiří z Kounic.

Používáte doma kotel? Napište nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články