Stovky tisíc Čechů dostanou v září 2024 brutální pokutu 50 000 Kč. Hrozí i vám?

České domácnosti mají jednu velmi důležitou povinnost. Do 1. září 2024 totiž musí vyměnit nevyhovující kotle na tuhá paliva.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Víte od nás, že neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy stále používají desítky tisíc českých rodin. Pokud všichni tito lidé do konce letošního srpna své kotle nevymění za nové ekologické, musí počítat s opravdu vysokými pokutami. Pro některé rodiny by mohly být až likvidační.

Je možné požádat stát o dotaci na nový kotel

Povinnost vyměnit nevyhovující kotel měla původně platit od roku 2022, ale vláda se rozhodla, že lhůtu prodlouží. Zdaleka ne všechny domácnosti, kterých se to týká, provedly do dnešní doby výměnu. Jak jsme na Událostech247 psali, resort životního prostředí odhaduje počet starých kotlů v 1. a 2. emisní třídě na přibližně 150 tisíc. Mohla by tak nastat situace ze začátku roku 2022, kdy počet žádostí o výměnu převyšoval možnosti dodavatelů.

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
Desítky tisíc lidí po celé ČR si stále musí vyměnit svůj starý kotel

Psali jsme také, že domácnosti s nižšími příjmy mohou využít dotační program Nová zelená úsporám. Mezi podporované zdroje tepla patří kromě kotlů na biomasu také kamna, krby, tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaika. Příspěvek pokryje až 50 procent výdajů na nové vytápění. Domácnosti s nízkými příjmy, zejména senioři a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, mohou získat až 95 procent z dotací.

Pokutu je možné uložit opakovaně

Topenáři varují, že ne na všechny domácnosti se kvůli kapacitám dostane a upozorňují také na pravděpodobné zdražení kotlů. „Poslední půlrok byl ve znamení velkého útlumu v prodejích i instalacích nových zdrojů tepla, o to větší nárůst zájmu o výměny se očekává ve druhé polovině roku,“ cituje web Novinky prezidenta Asociace podniků topenářské techniky Zdeňka Lyčku. V provozu budou moci zůstat kotle třetí a vyšší třídy, které produkují méně škodlivých emisí.

Vláda: Kdo si doma nevymění kotel, ten dostane pokutu 50 000 Kč. Musíte jednat rychle, nařízení začne platit už v roce 2024

Je pravda, že jsme výměnu také nechali až na teď a termín máme až někdy v srpnu,“ říká pan Eduard. Pokud by lidé i nadále topili starými kotli, hrozí jim trest od obce. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka by byla namístě výzva k výměně například ve chvíli, kdy lidé při kontrole doloží, že již mají podanou žádost o dotaci na nový kotel. V krajním případě ale mohou úřady uložit pokutu až 50 tisíc korun a pokud by nedošlo k nápravě, bude možné člověka pokutovat opakovaně, dodává web.

Jaký doma máte kotel vy? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články