Stát si od velké spousty Čechů vezme peníze. Půjde o tisíce korun každý měsíc

Lidé, kteří nemají zrovna vysoké příjmy, mohou teď dostávat od státu nejrůznější příspěvky.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V poslední době se čím větší množství Čechů dostává do tíživé finanční situace. Stále více lidí proto žádá pomoc od státu, bez které už nezvládají platit ani nezbytné každoměsíční výdaje. Víte od nás, že naštěstí, stát mnohým skutečně podává pomocnou ruku a těm, kteří jsou v nouzi dá peníze. Například příspěvek na bydlení.

O příspěvek přijde spousta lidí

Rozhodně se navíc nejedná o malou částku. Jak již dříve psaly Události247, dosáhnout mohla v roce 2023 až 25 tisíc korun. Ve zkratce lze říct, že peníze mohou získat všichni, jejichž výdaje na bydlení přesahují 30 procent čistých příjmů. V současné době dosáhnou na celkem vysoký příspěvek na bydlení také někteří dobře vydělávající podnikatelé. Jak upozornil web Finance, to se však má s novou sociální dávkou má změnit.

Lidé starší 18 let mají od státu nárok až na 25 000 Kč, stačí dodat dva dokumenty

Nově se totiž jako jejich příjem bude posuzovat nejméně 100 procent průměrné mzdy, což je aktuálně 43 967 korun. Znamenalo by to, že OSVČ pak nedosáhnou na dávku vůbec, nebo pouze v malé částce. Úprava vychází z předpokladu, že OSVČ vykonávají samostatnou činnost za účelem zisku alespoň na úrovni průměrné mzdy. „Vidíte, já mám plat 24 tisíc, a přesto mi na sociálce řekli, že na příspěvek na bydlení prostě nemám nárok, a to platím 12 tisíc měsíčně,“ říká paní Jana z Brna.

Stát bude zjišťovat, kolik máte peněz na účtu

Jako příklad web Finance uvádí v roce 2024 příjem 20 100 korun, tedy 50 procent průměrné mzdy, nájem i s energiemi v Brně činí 18 500 korun a výše příspěvku na bydlení je 10 699 korun. V roce 2025 při příjmu 43 967 korun pro jednotlivce za ten samý byt a nájem dostane příspěvek na bydlení pouze 3539 korun. Znamená to, že rozdíl v jednom měsíci dělá 7000 korun. Lidé tak za rok přijdou o dobrých 80 tisíc. Příspěvek na bydlení navíc jako samostatná dávka úplně zanikne a sloučí se do úplně nové dávky státní sociální pomoci.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé mohou od státu pobírat hned několik příspěvků a odměn

Dávka státní sociální pomoci má zahrnovat přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, píše dále web. Novinkou, která žadatele nepotěší, bude majetkový test. Úřad práce tak bude nově zjišťovat, kolik finančních prostředků mají žadatelé na účtech a v hotovosti. Dále se bude kontrolovat počet aut na jednotlivce a domácnost a počet nemovitostí. Cílem reformy dávek je převážně podporovat ty občany, kteří to opravdu potřebují. „Takže se budou lidem ještě více hrabat v soukromí,“ říká k tomu událostem pan Mirek z Jičína.

Pobíráte příspěvek na bydlení? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články