Stát: Tito lidé budou dostávat důchod 43 Kč za měsíc. Teď jenom doufejte, že se to netýká i vás

Když ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo výši nejnižšího a nejvyššího důchodů, pro mnohé to byl celkem šok.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

I když se tomu snad ani nechce věřit, v České republice žijí lidé, kteří pobírají nejnižší důchod, a to pouhých 43 korun měsíčně. Údaje o výši penzí zveřejnil resort práce a sociálních věcí na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím. Letos v březnu ji podala nejmenovaná osoba a jedná se tedy o údaje za leden 2023.

Z toho se přece nedá vyžít, říká seniorka

Mezitím proběhla červnová mimořádná valorizace, takže pokud jsou tyto důchody stále vypláceny, ten nejnižší se zvedl o pár korun. Protože základní výměra důchodu letos činí 4 040 korun, jde v případě nejnižšího důchodu v řádu desítek korun zřejmě o takzvaný dílčí důchod. To znamená, že daná osoba mohla v Česku pracovat jen krátkou dobu a současně pobírá i další dílčí důchod v jiné zemi. Informoval o tom web SeznamZprávy. „No určitě to tak musí být, protože tak malou částku by přece nikomu, kdo z toho musí vyžít, nedali,“ řekla Událostem247 paní Martina z Břeclavi.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Důchody se seniorům navýší v lednu 2024

Nízký důchod však budete mít i v případě, kdy jste celý život pracovali pouze za minimální mzdu. Nebude to ovšem tak nízká částka, jako je výše uvedených 43 korun. V roce 2023 se osobní vyměřovací základ, ze kterého se následně vypočítává starobní důchod, počítá z rozhodných příjmů, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění v letech 1986 až 2022. Psal o tom web Finance. Minimální mzda byla v České republice zavedena od roku 1991. Minimální důchod bude v roce 2024 5 170 korun, dodává web Kurzy.

Pohádkový důchod přes 200 000 korun

Existují však také senioři, kteří měli po celý život velké výdělky a díky tomu si tak na stáří mohou užívat. Nejvyšší vyplácený starobní důchod totiž podle Ministerstva práce a sociálních věcí činí 241 725 korun. Po červnové mimořádné valorizaci se pak takový důchod ještě navýšil. Daný senior či seniorka tak pobírá měsíčně 247 592 korun. Dnes už takto vysoký důchod prakticky není možné získat, protože takzvané redukční hranice omezují započítávání části výdělků, připomínají SeznamZprávy.

Zjistilo se, kolik berou nejbohatší důchodci v Česku. Lidé se bouří, pracuju a beru polovinu. Musí přijít změna

Je tedy pravděpodobné, že tento „šťastlivec“ nejspíš pracoval na pozicích s velmi vysokými výdělky. Navíc šel do důchodu nejpozději v roce 2014. Zřejmě také po nějakou dobu odkládal odchod do důchodu a nadále pracoval, neboli přesluhoval. Díky tomu se mu důchod mohl výrazně zvýšit. O nemalé částky se pak důchod na pohádkovou částku navýšil také díky třem mimořádným valorizacím, které od roku 2022 proběhly, vysvětlují SeznamZprávy. 

Co si o výše zmíněných částkách myslíte vy? Napište nám to dolů do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články