Zjistilo se, kolik berou nejbohatší důchodci v Česku. Lidé se bouří, pracuju a beru polovinu. Musí přijít změna

Často se mluví o tom, že mnoho českých seniorů má velmi nízké penze. Ne všichni ale ví, že je také nemálo těch, kteří mají příjmy ve stáří skutečně pohádkové.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ve veřejném prostoru zní v souvislosti s důchody často kritika. Mnozí si stěžují, že jsou příliš nízké a seniorům stěží vystačí na zaplacení nutných výdajů. Už méně se ale mluví o tom, že malé penze nemají zdaleka všichni. Nedávno se totiž zjistilo, kolik berou nejbohatší důchodci v Česku. A věřte, málo to opravdu není.

Ne všichni důchodci mají hluboko do kapsy

Díky červnové valorizaci, o níž psaly Události247, se starobní důchody zvýšily v průměru o 760 korun. Průměrně tak dosáhly 20 216 korun, jak uvádí web Novinky. Otázkou ale je, kolik lidí takový důchod ve skutečnosti bere. Tímto tématem se nedávno zabýval například senátor Zdeněk Hraba. Ten ve svém twitterovém příspěvku dokumentoval, že většina českých důchodců pobírá průměrnou či dokonce nadprůměrnou penzi.

iNěkteří čeští důchodci si žijí skutečně královsky

Události247 navíc již dříve informovaly, že někteří čeští senioři berou klidně i 70 tisíc korun měsíčně. To však není ta nejtřaskavější zpráva. Na základě informací Ministerstva práce a sociálních věcí se totiž zjistilo, jaké hodnoty dosahuje vůbec nejvyšší starobní důchod v Česku. A teď se podržte. V lednu, tedy ještě před zmíněnou letní valorizací to bylo neuvěřitelných 241 725 korun, tedy bezmála čtvrt milionu.

Mnohým se z takových čísel zatočí hlava

Není se tak čemu divit, že při pohledu na tuto částku se mnozí důchodci bouří a stěžují si, že i když celý život pracují, na stáří pak beru daleko méně. Nejeden Čech, ať už pracující či v důchodu proto volá po tom, že musí přijít změna.

Důchodci už berou víc než pracující lidi, klidně i 70 000 Kč za měsíc. Takhle to dál nejde

„Těmhle částkám opravdu nerozumím. Chápu, že tihle lidé celý život pracovali. Ale teď už nic nedělají. Je snad normální, aby za nicnedělání brali víc než dvojnásobek toho, co já v práci? Mně to teda v pořádku vůbec nepřijde,“ řekla Událostem247 Alena Dvořáková, která pracuje v brněnské restauraci jako číšnice.

Co si myslíte o současné výši důchodů? Přijde vám to málo, nebo moc? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články