Stát už o všem rozhodl: Čechům se v roce 2024 sníží výplata v práci. Prostě dostanete méně peněz, neuděláte s tím nic

Konsolidační balíček, který představila vláda, mimo jiné znovu zavádí odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 procenta z příjmů.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Této povinnosti stát zaměstnance zbavil na začátku roku 2009. Podle ministerstva financí bylo toto snížení sazby nemocenského pojištění nesystémovým krokem, který tehdy kritizovali i sociální partneři a vedlo k nerovnováze systému nemocenského pojištění, jak jsme na Událostech247 informovali.

Zase nás chtějí oškubat, říká muž

Pokud jste zaměstnanci, pak vám od příštího roku kvůli vládnímu balíčku budou měsíčně srážet stovky korun ročně na nemocenské. Podle expertů tak přijdou o peníze především rodiny s předškolními dětmi, rodiče na rodičovské a také někteří lidé, kteří pracují na dohodu o provedení práce. Psal o tom web Deník. Znamená to, že zaměstnanci tak budou muset opět část svých příjmů odvádět na nemocenské pojištění.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Zaměstnanci ročně přijdou i o několik tisíc korun

Od ledna 2024 se jim totiž nově bude strhávat 0,6 procenta z jejich hrubého příjmu. Podle resortu financí se v rozpočtu negativně projevilo také zavedení a prodloužení otcovské a zavedení pečovatelské dovolené. Od roku 2019 tak systém vykazuje záporná čísla. V roce 2022 schodek dosahoval asi osmi miliard korun. Od nového opatření si slibuje vyrovnání bilance účtu. „Je to prostě jen další krok státu k tomu, aby si napumpovali do svých kapes a nás obyčejné lidi zase oškubali,“ řekl Událostem247 pan Marek z Brna.

Lidé budou chtít víc peněz, myslí si expertka

O kolik peněz zaměstnanci přijdou ukazuje Ministerstvo financí na modelovém případu průměrné hrubé mzdy z roku 2022, která podle statistiků činila 40 353 korun měsíčně. Zaměstnanec s takovou mzdou pak každý měsíc kvůli nemocenskému pojištění přijde o 242 korun. Většinu zaměstnanců tedy zřejmě zvýšení odvodů připraví měsíčně o několik stokorun, popisuje Deník. Reakce zaměstnanců jsou samozřejmě záporné.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Odvody na nemocenskou vyjdou zaměstnance každý měsíc na několik stovek korun

Někteří budou trvat na tom, aby jim zaměstnavatel tyto peníze přidal, aby se jim to kompenzovalo,“ uvedla pro Deník Jana Jáčová, která pracuje ve společnosti UOL Účetnictví. V situaci, kdy spoustu firem trápí dlouhodobý nedostatek zaměstnanců, na to podle ní mnohé z nich zřejmě přistoupí. Pro zaměstnance je účast na nemocenském pojištění povinná, pro osoby samostatně výdělečně činné pak je pouze dobrovolná.

Co si o vládní novince myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články