Stát už vše potvrdil: Chystá se velká změna pro majitele řidičských průkazů. V lednu 2024 to všechno odstartuje

Od příštího roku čeká řidiče v Česku řada změn. Některé jim ulehčí život, jiné naopak mohou vysát z peněženek hromadu peněz.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Prezident republiky Petr Pavel se postaral o dopravní revoluci. V srpnu totiž podepsal novelu zákona o silničním provozu, která přináší spoustu novinek. Jak píše web Ministerstva dopravy, bodový systém se tak dočkal největší aktualizace od svého zrodu v roce 2006. Novela ho zjednodušuje i zpřehledňuje a také zpřísňuje sankce za nejzávažnější a nejnebezpečnější přestupky. 

Pokuta za to, že necháte řidičák doma

Každý řidič motorového vozidla ví, že u sebe musí při jízdě mít řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla. Zákon mu sice neukládá, aby měl i občanský průkaz, ale policisté ho mohou při silniční kontrole chtít. Jestli občanský průkaz nemáte, problém to teď být nemusí, na rozdíl od řidičského průkazu. Psal o tom web Auto mania. Za zapomenutý řidičák můžete na místě dostat pokutu až 2000 korun, ve správním řízení pak až 2500, píše dále web.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Kdo u sebe ještě v roce 2023 nebude mít během jízdy řidičák, může od policie dostat pokutu

Podobně dopadnete i v případě, kdy u sebe sice řidičský průkaz máte, ale jeho platnost už vám propadla. V takovém případě byste za volant vůbec neměli usednout a musíte si řidičák nechat obnovit. Aktuálně je možné to vyřešit přímo na úřadě, případně on-line. Žádost však musíte podat ještě dříve, než vám řidičák propadne, píše dále Auto mania. Od příštího roku však začne platit novela, která řidičům v tomto případě alespoň trošku ulehčí život.

Některé další novinky

Od 1. ledna 2024 už u sebe řidiči nebudou muset mít řidičák a dokonce ani technický průkaz. Tyto doklady se tak zařadí po boku zelené karty, kterou už řidiči řadu měsíců nemusí mít fyzicky u sebe, píše web Auto mania. Pokud ale jedete do zahraničí, tam tato úleva neplatí. V tomto případě musíte mít ze zákona zelenou kartu vytištěnou u sebe. „Za mě je to fajn nápad, ale naštěstí se mi nikdy nestalo, že bych řidičák zapomněl. Z domu nevycházím bez peněženky, kde mám vše potřebné,“ řekl Událostem247 Jan Korbička z Brna.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Na některých úsecích dálnic se v příštím roce zvýší maximální povolená rychlost

Další změnou, kterou řidiči jistě uvítají, je to, že na vybraných úsecích dálnic se bude jezdit rychleji. Informovali jsme o tom na Událostech247. Sněmovna rozhodla o tom, že bude možné zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině. Nepůjde však o plošné zvýšení, ale bude se to týkat jen nových a modernizovaných úseků tam, kde to dovolí úřady. „Jde o významnou změnu v pravidlech silničního provozu, která povede k větší bezpečnosti,“ řekl k tomu ministr dopravy Martin Kupka. 

Co na změny od příštího roku říkáte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články