Stát vám možná dluží peníze, a ani o tom nevíte. Týká se to i vás?

Úředníci často v lidech vzbuzují dojem neomylnosti. Zjistilo se však, že vlivem chybných výpočtů mnoho lidí dostalo od státu méně peněz, než na kolik měli nárok.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řada lidí si myslí, že státní propočty jsou neomylné. Spoléhají proto na to, že množství peněz, které od státu na nejrůznějších dávkách či důchodech dostanou, sedí na korunu přesně. Ne vždy je to ale pravda. Vše si důkladně ověřovat a kontrolovat se tedy skutečně vyplatí. Stát totiž některým lidem dluží peníze, aniž by o tom dotyční vůbec věděli.

Úředníci udělali při výpočtech zásadní chybu

Konkrétně se omyl týkal vyplácení doplatku na bydlení. Takovýto doplatek je určen především lidem, kterým k pokrytí měsíčního nájemného za byt nestačí jejich vlastní příjem, ani státní příspěvek na bydlení. Jeho výše se mimo jiné odvíjí od průměrné hodnoty nájmů v dané oblasti, píše web Finance. K tomuto číslu však pracovníci na jednotlivých úřadech docházeli různě a mnohdy s notnou dávkou nevyžádané kreativity. Někde například úředníci poměřovali byty od soukromých pronajímatelů s byty, které pronajímá obec či družstvo. To však v konečném důsledku způsobí, že určení obvyklé výše nájemného vůbec nemusí odpovídat realitě.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Mnoho lidí od státu dostalo méně peněz, než kolik by správně měli mít

V určování výše doplatku na bydlení se však objevily také další nesrovnalosti. Zatímco někteří vůbec nebrali v potaz velikost bytu, jiní zase dlouho neaktualizovali výši průměrného nájemného a pracovali tak se zastaralými čísly. „Přibližně u každého pátého postupu stanovení obvyklého nájemného není jasné, kdy kontaktní pracoviště naposledy aktualizovala výši obvyklého nájemného,“ cituje web Finance analýzu, kterou na toto téma nechala zpracovat kancelář ombudsmana. Pokud tedy pobíráte doplatek na bydlení, možná se problém týká i vás.

Stát má na kontě více chyb

Nejedná se zdaleka o jediný přešlap, který státní úředníci v oblasti vyplácení peněz způsobili. V březnu například web Deník informoval, že mnoho lidí v tíživé ekonomické situaci se potýká se zpožděným vyplácením dávek. Kromě toho pak na jaře s úřady bojovaly také tisíce Čechů, kteří odcházeli do důchodu. Ti si na svou první penzi museli počkat i několik měsíců, připomíná web Lidové noviny.

Desítkám tisíc Čechů přestanou chodit důchody. Musí si vše zařídit, jinak zůstanou překvapeni

Aby toho nebylo málo tak od letošního července stát zrušil 300 poboček České pošty, informoval web Události247. Právě na poštu si ale mnoho seniorů chodilo pravidelně vybírat svůj důchod. Tito lidé si tak museli zařídit vyplácení na účet či nyní zdlouhavě dojíždí na vzdálenou pobočku pošty, aby se ke svým penězům vůbec dostali.

Stalo se vám někdy, že jste od státu dostali méně peněz, než kolik jste očekávali? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články