Desítkám tisíc Čechů přestanou chodit důchody. Musí si vše zařídit, jinak zůstanou překvapeni

Pošta od července ruší některé pobočky. Pro seniory to znamená, že si pro své důchody budou muset chodit jinam.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Státní podnik už dříve informoval, že na konci června uzavře 300 poboček České pošty. Lidé, kteří přijdou o tu svou, by si tak měli zjistit, kde si nově budou moci vyzvednout důchod, balík nebo cenné psaní. Psal o tom web Lidovky. V květnu si nechalo důchody vyplácet v hotovosti přes Českou poštu 644 tisíc lidí. Podle Lidovek si nechalo vyplácet důchody na poštách, které budou brzy uzavřeny desetitisíce seniorů.

Sociálka doporučuje výplatu na účet

Pokud byli senioři zvyklí si důchod vyzvedávat na pobočce, která zanikne, od července jim ho bude pošta doručovat na adresu jejich bydliště. Pokud se ovšem nedívají pravidelně do poštovní schránky, mohou zůstat překvapeni, že jim důchod nedorazí. Senioři by si tak měli vše zavčas zařídit. Mohou si však požádat o změnu a důchod si nechat vyplácet na poště, kterou si sami vyberou.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
ČSSZ doporučuje, aby si senioři nechávali posílat důchody na bankovní účet

Žádost je nutné na dané poště nahlásit minimálně deset pracovních dnů před dalším výplatním dnem. Seznam takzvaných nástupnických pošt, které přeberou agendu po uzavřených pobočkách, najdete zde. Na rušené pobočky pošta rozmístila informační letáky a každého seniora vybavuje i dalšími informačními materiály, připomíná web Peníze. Česká správa sociálního zabezpečení doporučuje místo výplaty důchodu v hotovosti jeho výplatu bezhotovostní, tedy převodem na účet, což je i finančně výhodnější, dodává web Peníze.

Změny výplat důchodů

Hotovostní výplata důchodu je u penzí přiznaných po roce 2009 zpoplatněna 29 korunami. Od září však poplatek za výběr důchodu na poště vzroste na 35 korun, připomíná web Peníze. „mám radši peníze pěkně do ruky, doma si je rozdělím na platby za nájem, nákupy a tak. Protože nemám účet, chodím se všemi platbami na poštu nebo do banky, třeba za nájem. Pravdou je, že poštu kousek od domu už mít nebudu a nejbližší mám několik zastávek tramvají,“ řekla Událostem247 Marie Součková z Prahy.

iZdroj fotografie: abcMedia
Kvůli státním svátkům dostanou senioři svůj důchod v jiné dny

Některé termíny splátek všech druhů důchodů, které vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, ovlivní zákonem stanovené státní a ostatní svátky. Ten nejbližší je 6. července. Senioři, kteří v tomto termínu dostávají své peníze, je budou mít už o dva dny dříve, a to 4. července. Další svátek je 17. listopadu. V tomto případě lidé dostanou peníze buď 15. nebo 16. listopadu, podle termínu původní výplaty.

Necháváte si posílat důchod na poštu? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články