Stát vám ze dne na den zabaví vaši nemovitost: Pokud nedodáte potřebné dokumenty, nikdo se s vámi nebude mazat

Mnoha lidem už zbývá jen posledních pár měsíců, aby napravili chybně zapsané záznamy v katastru nemovitostí. Pokud to neudělají, jejich majetek propadne státu.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V dnešní době by jen málokoho napadlo, že stát může lidem zabavit jejich nemovitosti. I to se však v Česku za určitých podmínek může stát. Pokud totiž lidé nedodají na úřad potřebné dokumenty, mohou o své domy snadno přijít. A nikdo se s nimi pak už mazat nebude.

Češi doplatí na chyby v katastru nemovitostí

Právě kvůli nim totiž mnohé zápisy budou vyhodnoceny jako nesprávné. Na základě toho pak mohou lidé o své nemovitosti přijít ve prospěch státu. Čas chyby napravit se přitom výrazně krátí. Češi tak musí učinit nejpozději do konce letošního roku. Pokud to neudělají, jejich nemovitost připadne státu, píše web Dřevostavitel.

iZdroj fotografie: Takmocsekretovanej! / Creative Commons / CC BY
Podle občanského zákoníku státu od 1. ledna příštího roku propadne mnoho nemovitostí

„Přestože to může vypadat, že do 31. prosince 2023 je ještě dost času, doporučuji prověřit včas stav svých nemovitostí a případné problémy začít řešit co nejdříve. Zamyslete se i nad tím, zda vaši předkové nevlastnili nemovité věci, které nyní ve vlastnictví rodiny nejsou. V seznamu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se dá vyhledávat podle katastrálního území i podle jména vlastníka,“ uvedla pro web Novinky advokátka Hana Šonková.

Jedná se o desetitisíce případů

Na začátku letošního února se mezi domy a pozemky s nedostatečně identifikovanými vlastníky nacházelo přes 150 tisíc nemovitostí, uvádí na svém webu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Problém přitom často spočívá ve zdánlivých banalitách. Příkladem jsou nepřesně či neúplně uvedené osobní údaje jako je rodné číslo, datum narození nebo třeba trvalé bydliště. Řešit tyto nedostatky se pak snaží i pracovníci úřadu.

Stát se rozhodl vyjít lidem vstříc a prodává svůj majetek. Dům a auto za pár korun. Kupujte rychle, než se všechno vyprodá

Například pardubičtí úředníci takto nedávno prověřovali stavbu v Chrudimi, která byla na základě kolaudace zapsána na osobu bez uvedeného data narození nebo rodného čísla. Jak nicméně na svém webu ÚZSVM uvádí, nakonec se „podařilo dohledat nové trvalé bydliště majitele a ověřit jeho chybějící údaje“. Vlastník nemovitosti ale o neúplném záznamu v katastru nevěděl a bez práce úředníků by tak o dům již brzy mohl přijít.

Kromě toho, že některé domy státu brzy propadnou lze naopak jiné nemovitosti od státu v některých případech i snadno získat. Jak nedávno informovaly Události247, stát již řadu let prodává prostřednictvím online dražeb svůj nepotřebný majetek. Kromě aut či nejrůznějších předmětů se pak v seznamu nachází i řada nemovitostí.

Přijde vám v pořádku, aby stát kvůli neúplným údajům v registru zabavoval lidem nemovitosti? Napište nám, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články