Stát varuje: Pokud vám bude volat jedno z těchto telefonních čísel, nesmíte to zvednout. Jinak vám zmizí peníze z bankovního účtu

V Česku se čím dál častěji objevují podvodné SMS zprávy a automatické hovory, jež se snaží simulovat komunikaci státních úřadů.

i Zdroj fotografie: Ananas96/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Podvodníci neustále zkouší nové triky, jak z lidí vylákat jejich osobní údaje a vykrást jim peníze z bankovního účtu. Obezřetnost se vyplatí nejen při nakupování na e-shopech, ale také třeba při komunikaci s bankami nebo státními úřady. Události247 již v minulosti upozorňovaly, že mnozí kyberzločinci se vydávají za pracovníky bank a snaží se z lidí vymámit jejich přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. V poslední době se pak s podobným záměrem podvodníci vydávají za pracovníky finančního úřadu.

Stačí jeden telefonát a lidem z účtu zmizí veškeré peníze

Na problém před nedávnem upozornilo Ministerstvo financí. Podvodníci totiž v posledních měsících ve velkém obvolávají a obepisují Čechy s informací o přeplatku či nedoplatku na daních. Je to ale lest, jejímž cílem je pouze vylákat z lidí jejich citlivé údaje a následně jim vybrat peníze z bankovního účtu.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Hlasový asistent lidi vyzve, aby zmáčkli tlačítko na klávesnici a poté jim pošle SMS zprávu s podvodným odkazem

Jak takový podvod může probíhat v praxi popisuje web Deník. Nejprve kyberzločinci své oběti kontaktují telefonátem. Když lidé hovor přijmou, ozve se jim hlasový asistent, který je informuje o daňovém přeplatku. Posléze obětem dorazí SMS zpráva, v níž je odkaz vedoucí na falešný web MOJE daně. Pokud tedy lidem podvodníci zavolají, rozhodně by hovor neměli přijímat, případně ho ihned ukončit.

Lidé mohou přijít o statisíce korun

Hovor i následná SMS zpráva a web sice mohou působit velmi důvěryhodně. Lidé by však měli mít na paměti jednu důležitou věc. Jak pro web České noviny řekl mluvčí Finanční správy Tomáš Weiss, finanční úřad lidi nikdy nekontaktuje pomocí hlasového automatu a už vůbec neposílá SMS zprávy s odkazy. I přesto je v Česku mnoho lidí, kteří těmto zločincům naletěli a přišli o své peníze. Podle Ondřeje Kapra z Úřadu kriminální policie a vyšetřování dosahuje průměrná škoda zhruba 300 tisíc korun, jak uvedl pro web iDnes.

Varování: Každému důchodci, kterému přišla tato SMS zpráva hrozí, že přijde o všechny svoje peníze

Zároveň, finanční úřad není jedinou státní institucí, za kterou se kyberzločinci vydávají. Události247 například informovaly o podvodných telefonátech a SMS zprávách, které informují o přiznání příspěvku na bydlení či jiných sociálních dávek. Pro jejich získání se však opět musí prokliknout na přiloženou webovou adresu a vyplnit zde své osobní údaje. Tím je poskytnou podvodníkům, kteří pak mají už snadnou cestu k jejich bankovnímu účtu.

Kontaktovali vás někdy podvodníci vydávající se za státní úředníky? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články