Stát brzy vezme těmto českým důchodcům peníze. Půjde klidně o tisíce Kč každý měsíc. Dotkne se to i vás?

Čeští důchodci se v poslední době ocitli ve víru změn, které však mnohé z nich zrovna nepotěšily.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Vláda v rámci změn a úspor například významně změnila systém výpočtu valorizací. Kromě toho začaly již loni platit také změněné podmínky pro ochod do předčasné penze, jak Události247 informovaly už dříve. Změny se mají dotknout také výchovného, což je příspěvek 500 korun za každé vychované dítě, který stát začal vyplácet v roce 2023. Pobírat ho může vždy jen rodič, který o dítě pečoval nejvíce.

Na seniory dopadá jedna změna za druhou

Jak nedávno informovaly Události247, ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) by rád prosadil změny, které by pracujícím důchodcům zvýšily jejich výdělky. Konkrétně má jít o to, že by nemuseli platit odvody důchodového pojištění. Těm, kteří by podnikali, by pak měla pomoci sleva na sociálním pojištění. „Opravdu nechápu, když jsem celý život pracovala, proč bych měla ještě ve stáří přesluhovat a místo zaslouženého odpočinku dál pracovat jako pokladní,“ říká k tomu 68letá paní Hedvika.

iZdroj fotografie: Jiří Klimentský pro Události247
Důchody se naposledy valorizovaly letos v lednu

Teď vláda uvažuje o rozšíření seznamu někdejších prominentů komunistického režimu, kterým by se snižoval důchod. Plyne to z materiálu, který má web Aktuálně dispozici. Už nyní se podle zákona vyplácí nižší penze lidem, kteří zastávají přes dvě desítky klíčových pozic v totalitním aparátu. Zákon vyjmenovává klíčové pozice politických, justičních a bezpečnostních orgánů minulého režimu.

Za každý rok přijdou o tři stovky z důchodu

O návrhu se mluví už pár let, jak psal web Peníze. Snížení důchodů prominentům minulého režimu navrhoval ministr Marian Jurečka už v roce 2021. Tehdy chtěl po slovenském vzoru, aby se tato doba nezapočítávala do důchodu jako doba pojištění. Později však zjistil, že to je v Česku neproveditelné. Poprvé se podle novely vyplácí snížené důchody v dubnu. Jak redakci webu potvrdilo ministerstvo práce, nižší penze obdrží 133 bývalých prominentních komunistů.

Těmto Čechům vezme stát už brzy peníze z důchodu. Kdo všechno přijde o tisíce korun měsíčně? Zjistili jsme za vás

Procentní výměra jim klesne o 300 korun za každý rok vykonané funkce a Fialova vláda plánuje na tento seznam přidat další pozice. „Já nevím, co k tomu říct. Mám i pár známých, kteří byli ve straně a měli nemalou funkci, ale stále jsou to za mě dobří lidé, dělal to jen proto, aby měli klid. Pravdou však je, že nemají zase tak malé důchody, aby je plánované snížení nějak výrazně omezilo a ovlivnilo. Toto je téma, které se potáhne ještě roky,“ říká k tomu pan Evžen z Ostravy.

Co si o této problematice myslíte vy? Podělte se s námi o názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články