Těmto Čechům vezme stát už brzy peníze z důchodu. Kdo všechno přijde o tisíce korun měsíčně? Zjistili jsme za vás

Mnohé budoucí české důchodce čekají nemilé změny. Penze, se kterou počítali se jim výrazně sníží o jeden z důležitých příspěvků.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V poslední době nastaly v oblasti důchodů velké změny, přičemž mnohé z nich rozhodně české seniory nepotěšily. Vláda například významně změnila systém výpočtu valorizací. Kromě toho začaly již loni platit také změněné podmínky pro ochod do předčasné penze. To ale není všechno. Co dalšího má stát v plánu a kterým Čechům se kvůli tomu sníží důchody? Neteří lidé přijdou o skutečně velké peníze.

Kteří důchodci přijdou o peníze?

Změny se mají dotknout výchovného. To je příspěvek 500 korun za každé vychované dítě, který stát začal vyplácet v roce 2023, jak tehdy informovaly Události247. Pobírat ho může vždy jen jeden z rodičů, konkrétně ten, který o dítě pečoval nejvíce, což jsou ve většině případů ženy. Od zavedení tohoto benefitu však uplynul sotva rok a stát už se výchovné chystá téměř zrušit.

Již brzy by mělo dojít k zásadnímu omezení vyplácení výchovného. Češi, kteří mají jen 1 či 2 potomky budou mít smůlu a žádné peníze nedostanou. U žen se třemi a více vychovanými dětmi se bude výchovné poskytovat, byť v omezené míře. Bude činit 500 korun jako dnes, ale bude náležet až od třetího vychovaného dítěte,“ uvedl pro web Novinky mluvčí ministerstva práce Jakub Augusta.

Změny budou nabíhat postupně

Ačkoli omezování výchovného začne již přespříští rok, změny budou pozvolné. Důchodci odcházející do penze v roce 2027 obdrží za první dvě děti 300 korun měsíčně, v roce 2028 pak 200 korun a v roce 2029 už jen 100 korun za každé z prvních dvou dětí, uvádí dále web Novinky. Těm, kteří příspěvek získají do roku 2027 sice zůstane v plné výši. Nebude se však již valorizovat.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Kvůli omezení výchovného uteče budoucím důchodcům klidně i 12 tisíc korun ročně

Pro mnohé Čechy však tato změna může být zásadní a představovat rozdíl tisíců korun ročně. Zejména pak pro ty, kteří aktuálně ještě pracují, ale s výchovným k důchodu již do budoucna počítali. Těmto lidem stát tyto očekávané peníze z důchodu vezme. Zatímco za současných podmínek by například matka 2 dětí díky příspěvku získala 12 tisíc korun ročně k důchodu navíc, nově o tyto peníze přijde.

Souhlasíte se změnami výchovného, anebo jste proti? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články