Právě se děje: Desítkám tisíc Čechů stát za pár měsíců zvýší důchod o 3630 Kč

Čeští senioři by si po nějaké době mohli zase přilepšit a tentokrát ne o zrovna malou částku.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Důchody jsou v Česku velmi ožehavým tématem. O změnách, které v souvislosti s důchody nastaly nebo mají brzy nastat, psaly Události247 několikrát. Jednalo se například o znevýhodnění odchodů do předčasné penze či plánované omezení vyplácení výchovného. Psali jsme také o zavedení společného vyměřovacího základu manželů. Platit by mohl začít od roku 2027.

Důchody čeká několik novinek

Má jít vlastně o dobrovolné sdílení příjmů mezi manžely a registrovanými partnery. Rozdíl ve výši důchodu by se tím měl výrazně snížit. Díky tomu, že se Češi o důchod podělí, se totiž mohou výrazně zvýšit důchodové příjmy partnera s nižšími výdělky. Dohoda o sdílení však musí být oboustranně odsouhlasena. Pokud by se vyplnily prognózy některých ekonomů, důchodový systém by ve své stávající formě v budoucnu zkolaboval.

Vláda: Těmto lidem snížíme důchod o tisíce Kč. Dotkne se to spousty lidí

Teď by se mohlo blýskat na lepší časy. Minimální garantovaný důchod by totiž od začátku roku 2026 měl dosahovat výše 20 procent průměrné mzdy. Jak upozornil web České důchody, počítá s tím návrh důchodové reformy, který schválila vláda. Nárok na dorovnání minimální částky budou mít všechny starobní důchody a invalidní důchody třetího stupně. U invalidních důchodů prvního a druhého stupně bude minimální částka o něco nižší.

Senioři si přilepší o několik tisíc

Základní výměra každého důchodu je stanovena ve výši 10 procent průměrné mzdy a procentní výměra má minimální výši 770 korun, píše dále web. V roce 2024 je základní výměra 4400 korun, takže nejnižší pobíraný důchod dosahuje 5170 korun. Od roku 2026 by se tato částka měla výrazně zvýšit, a to o 3 630 korun. Měla by být stejně vysoká jako základní výměra. Celkem tedy základní minimální důchod bude činit 20 procent průměrné mzdy, což by letos dělalo 8800 korun.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Minimální důchod se zřejmě brzy razantně zvýší

Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí by se zvýšení minimálního důchodu mělo přímo dotknout přibližně 35 tisíc lidí. Tolik je teď v Česku lidí, kteří pobírají důchod nižší, než je plánovaná minimální výše. „Pro mě je to dobrá zpráva, protože kvůli tomu, že mi zaměstnavatel dával minimální mzdu a zbytek na ruku, tak můj důchod se pohybuje v těch nižších číslech. Popravdě, je to taktak na vyžití, nic víc si dovolit nemůžu,“ popisuje Událostem247 paní Aloisie z Břeclavi.

Co si o zmíněném navýšení myslíte vy? Přijde vám dostatečné? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články