Stát řekl: Kdo nemá děti, bude platit měsíční poplatek. O peníze kvůli tomu přijdou miliony Čechů

Stát chce lidi motivovat k tomu, aby měli děti. Těm bezdětným chce zvýšit daně.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Vláda v rámci konsolidačního balíčku zavedla celou řadu reforem, jak Události247 psaly už dříve. Jejich cílem má být ozdravení veřejných financí, tedy zlepšení rovnováhy mezi příjmovou a výdajovou stránkou. Bohužel, velká část změn Čechy moc nepotěšila. Jedná se totiž o nepopulární kroky, mezi něž patří třeba i zvýšená daň z nemovitosti.

Stát chce srovnat státní rozpočet za každou cenu

V průměru se zvýšila o 80 procent, tedy na dvojnásobek. Lidé tak státu musí zaplatit o stovky až tisíce korun víc než loni. Víte od nás také to, že řada novinek nastala i v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH). Zatímco u potravin se daň o 3 procentní body snížila, například vodné a stočné kvůli přesunu do vyšší, 12procentní sazby, dramaticky podražilo. Součástí sady úsporných opatření bylo také úplné zrušení takzvaného školkovného a omezení slevy na nepracující manželku.

Za vodu se v roce 2024 nedoplatíme. Nevěříte? Přinášíme vám přehled cen, ze kterých vám vylezou oči z důlků

S kontroverzním návrhem, jak do státní kasy napumpovat ještě víc peněz, přišli nedávno lidovci. Bezdětní lidé by prý měli platit více na své budoucí důchody. Lidovci to předkládají jako návrh koalici. Jak píše web Novinky, jejich partneři ve vládě jsou ovšem zásadně proti a moc kladně se zatím nestaví ani k dalšímu lidoveckému úmyslu zvýšit daňovou slevu na děti. Kvůli vysokým výdajům na výchovu potomků by to například u toho prvního o 1200 až 2400 korun ročně.

Kdo nemá děti, bude platit

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil návrh na vyšší odvody pro bezdětné jako solidární a zodpovědné opatření. Podíl bezdětných žen v české populaci totiž roste. Odborníci odhadují, že okolo 15 procent žen narozených v polovině 80. let je bezdětných, píše web Ze zdravotnictví. To jsou až miliony těch, které by kvůli novému nařízení přicházely o desetitisíce korun. Podle lidovců však má jít o motivaci k vyšší porodnosti.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Nový státní návrh počítá s tím, že by bezdětné domácnosti platili více na daních

S návrhem souhlasí ekonom Vladimír Pikora, podle kterého je ale lidovecká předloha nedokonalá. V důchodovém systému totiž podle něj dlouhodobě chybí peníze. Pikora navrhuje, aby Češi, kteří nemají děti, platili vyšší odvody. Domácnosti, které děti mají by podle něj měli platit stejně jako dosud. Uvedl to pro CNN Prima News. „Nejen že mají v plánu nám kontrolovat peníze na účtu a to, kolik máme aut, ale ještě budou nutit lidi do toho, aby měli děti? To snad ne,“ říká k tomu 35letá paní Eva z Brna, která je prý zatím nechce.

Co si o podobném návrhu myslíte? Přijde vám správný? Napište nám v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články