Za vodu se v roce 2024 nedoplatíme. Nevěříte? Přinášíme vám přehled cen, ze kterých vám vylezou oči z důlků

Vodu ve své domácnosti využívají všichni a jejímu zdražení se tak nevyhne skutečně nikdo. Někteří si ale připlatí víc, než ostatní. Zjistěte, do které skupiny patříte vy.

i Zdroj fotografie: Benreis/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Náklady na život se Čechům od příštího roku podle všeho razantně zvednou. Kromě spotřebitelských cen potravin a dalšího zboží totiž výrazně stoupnou i další náklady. Jak psaly Události247, zdražovat budou jak poskytovatelé elektřiny a plynu, tak teplárny. A k tomu všemu si lidé připlatí i za vodu. Přinášíme proto přehled cen, které za vodu od příštího roku budete platit. Dost možná vám z toho vylezou oči z důlků. Jak totiž píše web Lidovky, některým lidem se náklady na vodu zvednou i o tisíce korun.

Za vodu se nedoplatíme

Jak píše web Podnikatel, průměrný nárůst cen za vodné a stočné se odhaduje na 11 procent. V některých oblastech ale může být zvýšení klidně i násobně vyšší. Třeba obyvatelé Kladna a Mělníka si za tuto nezbytnou komoditu připlatí až 25 procent navíc. Konkrétně zde bude 1 metr krychlový vody stát 175 korun, upřesňuje server ČT24.

Víme, kolik budeme od 1. ledna 2024 platit za energie. Chcete to vědět? Není to hezké

Rozdíly mezi jednotlivými kraji Česka jsou ale velké. Pražané si třeba připlatí zhruba o 13 procent více. Kde se naopak lidé nemusí razantního zdražení obávat jsou třeba obyvatelé Kroměříže. Zde zvýšení ceny dosáhne jen pár procent. Lidé zde za 1 metr krychlový vody zaplatí 53,65 korun, píše web TN. To je v porovnání se zmíněným Mělníkem či Kladnem více než třikrát méně.

Co za zdražení může?

Hlavní příčinou je vládní rozhodnutí o zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH). Nově se tak od příštího roku bude vodné a stočné danit namísto 10 procenty rovnou 12 procenty, píše web Podnikatel. Svůj podíl na celé věci bude mít bezesporu také inflace. To však nejsou jediné důvody, proč si za vodu Češi od nového roku připlatí.

iZdroj fotografie: DO’Neil / Creative Commons / CC-BY-SA
Cena vody vzroste v některých městech i o desítky procent

Svou roli ve výsledné ceně sehrávají i další faktory jako jsou ceny energií, pohonných hmot či stavebních materiálů. Významnou součástí kalkulací jsou ceny externalit, mezi které patří i energie. Do značné míry je proto stanovování cen na další kalendářní rok věštěním z křišťálové koule,“ řekl pro server Lidovky ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Vilém Žák.

O kolik se cena vody zvýší vám? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články