Statisíce Čechů si v roce 2024 musí koupit nový kotel. Kdo to neudělá, ten dostane z fleku pokutu 50 000 Kč. Týká se to i vás?

Mnoho českých domácností si bude do příští zimy muset nechat vyměnit kotel. Netýká se to i vás? Kdo s výměnou nezačne včas, ten to nemusí stihnout.

i Zdroj fotografie: Olimar/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že od září letošního bude zakázáno používat k topení kotle 1. a 2. emisní třídy psaly Události247 již dříve. Důvodem jsou přísnější emisní normy, které již tyto staré modely kotlů nesplňují. Ten, kdo si těmito kotli doma stále topí tak letos nejspíš učiní naposledy. Od příštího roku už je bude muset vyměnit za novější typ vytápění, tedy ten, který je ve 3. a vyšší emisní třídě. Kdo se novému zákonu nepodřídí a nový kotel si nekoupí, ten pak může dostat z fleku pokutu 50 tisíc korun.

Problém se týká spousty Čechů

Kotli nižších emisních tříd topí v Česku stále spousta lidí. Podle ministerstva životního prostředí se jedná zhruba o 150 tisíc domácností. Číslo může být ale i daleko vyšší. Asociace podniků topenářské techniky (APTT) odhaduje, že nevyhovujících kotlů, které bude třeba v zhruba příštím půlroce vyměnit je až 250 tisíc, píše web České noviny.

Navzdory těmto vysokým číslům a faktu, že na řešení situace zbývá jen asi 7 měsíců je však podle APTT zájem o výměnu za nový kotel zatím minimální. A to může být do budoucna problém. Je totiž evidentní, že mnozí Češi vše budou nechávat na poslední chvíli. Představa, že si koupí nový kotel a druhý den už mohou vesele topit, je ale mylná.

Nejenže je třeba si pořídit nový kotel. Lidé si ho musí nechat také namontovat, k čemuž potřebují odborníky. A zde může nastat potíž. Topenářů je totiž nedostatek. „Při počtech 250.000 kotlů se výměna stihnout nemusí,“ dodal pro server České noviny obchodní ředitel českého výrobce kotlů na biomasu Blaze Harmony Jaromír Maňák.

Vyměnit kotel nebude jen tak

Pokud tedy starý kotel pořád používáte, máte nejvyšší čas začít řešit jeho výměnu. Zejména pak pokud byste jej nechtěli vyměnit za modernější kotel, ale za tepelné čerpadlo.Vlastníci takových kotlů by měli urychleně jednat, výměna kotle za tepelné čerpadlo není otázka dnů či týdnů, ale kolem 4 měsíců včetně projektové a dotační dokumentace,“ řekl pro web TN jednatel společnosti Acetex zabývající se instalací fotovoltaiky a tepelných čerpadel René Milota.

iZdroj fotografie: M.Minderhoud/ Creative Commons / CC-BY-SA
Nový kotel si bude muset pořídit spousta českých domácností

Lidé by však rozhodně věc neměli nechávat na poslední chvíli. Pokud výměnu včas nestihnou, hrozí jim, že budou v zimě klepat kosu. Anebo nadále používat již zakázaný kotel. V takovém případě jim ale od místního obecního úřadu s rozšířenou působností může hrozit pokuta až 50 tisíc korun. A to dokonce i opakovaně, jak upozorňuje web Novinky.

Čím svou domácnost vytápíte vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články