Statísícům majitelů řidičských průkazů hrozí velký problém. I vám? Kdo si do 31. prosince 2023 vše nevyřeší, ten dostane mastnou pokutu

Řidiče čekají od příštího roku velké změny. Týkají se i řidičáků. Nejen že je nebudou muset mít fyzicky u sebe, ale měli by si pohlídat jejich platnost.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Češi si zapomínají hlídat platnost svých dokladů. Například řidičský průkaz si musí do konce tohoto roku vyměnit ještě asi 300 tisíc řidičů, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Nejvíce řidičských průkazů zbývá ještě do konce roku vyměnit ve Středočeském kraji a v Praze. Žadatelé si ovšem mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a o nový řidičský průkaz zažádat jednoduše přes Portál dopravy.

Požádat o průkaz se dá i přes internet

Řidičský průkaz pro skupinu B, tedy osobní auta, má platnost 10 let. To samé platí pokud jste držitelem průkazu skupiny A pro motocykly nebo skupiny T, která se vztahuje na traktory. Pětiletá lhůta pak platí pro řidičák skupin C a D, tedy nákladních vozů a autobusů včetně přívěsu, upozorňuje web Povinné ručení. O nový řidičský průkaz je si možné zažádat už tři měsíce před ukončením platnosti toho starého. Platnost dokladu si musí každý pohlídat sám.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Statisíce Čechů si musí vyměnit řidičský průkaz

Pokud si o doklad nechcete žádat online, žádost o vydání řidičského průkazu vám vyplní také pracovník na úřadě. Je však potřeba přinést si ten, kterému už končí platnost a platný průkaz totožnosti. Výhodou je, že od roku 2018 už není potřeba řešit fotografii. Ta se teď dá pořídit přímo na úřadě, případně je možné použít aktuální fotografii z občanského průkazu nebo cestovního pasu, dodává web Povinné ručení. Standardně se na nový řidičák čeká 20 dnů, ideální je tedy si o něj zažádat nejpozději 20 pracovních dnů před koncem platnosti.

Raději jsem nejezdil, říká řidič

Během deseti měsíců letošního roku si o výměnu končícího řidičského průkazu požádalo téměř 650 tisíc zájemců. Pro nový doklad k řízení auta si tak přišlo 77 procent šoférů z celkových 875 tisíc, kterým letos platnost průkazu končí, upozornil web TN. Pokud jste si nevšimli, že váš řidičský průkaz už je neplatný a jezdíte autem vesele dál, měli byste se pak připravit na to, že dostanete nemalou pokutu. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Za neplatný řidičský průkaz hrozí řidičům několikatisícová pokuta

Když ji zaplatíte na místě, bude to 2 000 korun. Ve správním řízení se však zvýší na 2 500 korun a to už jsou částky, které ve svém rozpočtu každý řidič určitě pocítí. „Přesně tohle se mi stalo, že jsem zapomněl na to, že mi končí řidičák. Naštěstí jsem si toho pak všiml, ale radši jsem, než mi udělali nový, opravdu nejezdil. Měl jsem štěstí, že mi ho dali už za deset dnů. Za tu pokutu by mi to opravdu nestálo,“ popsal Událostem řidič Miroslav Kouba z Brna.

Víte, kdy vám končí platnost řidičského průkazu? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články