Češi jsou národem houbařů a do lesa vyrážejí ve velkém. Ne všichni ovšem ví, že i sběr hub má svá pravidla.
Víte od nás, že některé houby jsou chráněné. Například za sběr hřibu královského, hřibu moravského a také hřibu Fechtnerova hrozí lidem pokuta až 100 000 korun. U právnických osob se však může vyšplhat dokonce až na 2 000 000 korun. Je proto velmi důležité, aby se lidé v houbách opravdu vyznali.
Jdeš na houby? Zaplať!
Ochranu 46 druhů ukládá zákon o ochraně přírody a krajiny, respektive jeho prováděcí vyhláška číslo 395/1992 sbírky. Ta jmenuje 27 kriticky ohrožených druhů, 13 silně ohrožených a 6 ohrožených. Dodržování zákona kontrolují orgány ochrany přírody. V lese vás může například zkontrolovat lesní stráž nebo správce národního parku. Některé případy se odhalí až po odchodu z lesa, třeba když někdo sdílí fotky hub na internetu.
To, že na houby vyrážíme ve velkém, dokazuje i statistika Ministerstva zemědělství, podle které se ročně nasbírá až 25 000 tun hub. Na jednu domácnost pak připadne asi 8 kilogramů hub ročně. O pořádné pozdvižení se před pár lety postaral ekonom Lukáš Kovanda, když v televizi CNN Prima News řekl, že v Česku by mohlo dojít ke zpoplatnění sběru hub v lesích.
V Itálii musí mít lidé na sběr hub speciální kurzy a povolení
Kovanda dále uvedl, že stát by si tím mohl přilepšit, což by odůvodnil starostí o životní prostředí. Tato informace samozřejmě spoustu lidí doslova nadzvedla ze židle. Resort zemědělství však vše uvedl na pravou míru a potvrdil, že nic takového se rozhodně nechystá. Lidé tak do lesa na houby mohou i nadále vyrážet bez omezení a odnášet si své úlovky domů úplně zadarmo. Pokud tedy neseberou chráněnou houbu.
Zpoplatnění hub však zavedli například v italském regionu Lazio. Jak redakce Událostí247 dohledala, od 1. ledna 2000 tam musí mít každý, kdo chce jet sbírat houby speciální povolení, takzvané tesserino regionale di autorizzazione alla raccolta. Podle italských zákonů vydává tento doklad příslušná krajská správa pouze těm, kteří absolvovali vzdělávací kurz a jsou tedy obeznámeni s pravidly sběru a konzumace lesních hub.
Co si o podobném nápadu myslíte vy?


