Tisíce státních zaměstnanců skončí na ulici: Patříte mezi ně?

Být státní zaměstnanec může být pro řadu lidí symbolem jistého zaměstnání. I tito pracovníci ale mohou dostat prostý vyhazov.

i Zdroj fotografie: Česká pošta
                   

V dnešní době vysoké inflace a zdražování mnoho lidí počítá každou korunu. Přijít v tuhle chvíli o práci je tak noční můra většiny Čechů. Míra nezaměstnanosti v Česku je sice jedna z nejnižších v Evropské unii. Jak uvádí web Úřadu práce, na konci května činila pouze 3,5 procenta. I přesto ale řada českých státních zaměstnanců dost možná skončí na ulici, v lepším případě pak v registru Úřadu práce. Patří mezi ně přitom opravdu mnoho lidí.

Vyhazov čeká tisíce zaměstnanců

Mnozí by si řekli, že být státní zaměstnanec je jistota a výpověď u těchto pozic nehrozí. Nemusí tomu tak ale zdaleka vždy být. Příkladem je jedna z největších státních firem Česká pošta, která ruší 2269 pracovních pozic, uvádí web Deník. Některá místa jsou sice neobsazená a reálně z nich tak nikdo neodejde, i přesto však bude propouštění výrazné.

Česká pošta se rozhodla zdražit. Doplatí na to důchodci, kteří si nechávají vyplácet penze v hotovosti

Důvodem je zrušení 300 poboček pošty, ke kterému došlo na začátku července. S tím pak souvisí organizační změny, jejichž důsledkem je i zmíněné propuštění. To však není jediná změna, kterou Česká pošta v rámci úspor a zajištění udržitelného financování chystá. Jak Události247 nedávno informovaly, v plánu je rovněž citelné zdražení služeb.

Kterých krajů se propouštění dotkne nejvíc

Masivní rušení pracovních míst bude mít bezesporu vliv na mnoho rodin. Ty přitom v době ekonomické krize často už tak nemají peněz nazbyt a ztráta zaměstnání může být pro řadu z nich likvidační. Podle informací webu iDnes bude nejvíce postižena Praha, kde podnik zruší 130 míst. Dále pak mnoho zaměstnanců skončí ve Středočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

iZdroj fotografie: Česká pošta / Creative Commons / CC BY-SA
Propouštění se bude nejvíce týkat doručovatelů

Tento krok ze strany České pošty vyvolává obavy nejen mezi zaměstnanci, ale také mezi odboráři a širokou veřejností. Pošta totiž patří k největším zaměstnavatelům v zemi. Odbory navíc varují, že propouštění může mít dopad na kvalitu služeb a může být překážkou pro občany, kteří jsou závislí na spojení a službách pošty, zejména v odlehlých oblastech.

„My nesouhlasíme s propouštěním. Je hmatatelné, že už teď jsou nedostatečné personální kapacity. Je například problém vykrývat absence a podobně,“ uvedla pro web iDnes předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová.

Zhoršilo se podle vás fungování České pošty poté, co bylo zrušeno 300 poboček? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články