Kdysi si na jeho cenu nikdo nestěžoval, dnes už ho mnozí kvůli vysoké ceně raději ani nepijí. Nejoblíbenější nápoj Čechů dnes stojí jmění.
Nápoj, bez kterého by si mnozí nedokázali představit den. Nápoj, který zahřeje, dodá energii a navíc perfektně chutná. Řeč je o kávě, která patří mezi nejoblíbenější nápoje v Česku. Zatímco v minulosti jsme byli zvyklí pít kávu ve velkém, v dnešní době se bohužel většina lidí musí v její konzumaci omezovat. Ne však ze zdravotních důvodů, ale kvůli neustále rostoucím cenám. Jak totiž již redakce Událostí247 upozorňovala, s cenou kávy to vypadá natolik bledě, až se zdá, že brzy bude pouze pro bohaté.
Cena kávy stále roste
Ceny kávy se v posledních letech dostávají do svého maxima a značně to pociťují nejen „domácí konzumenti“, ale pochopitelně i ti, kteří si rádi vychutnají šálek dobré kávy v kavárně. Ten totiž právě teď vyjde v průměru na 57,80 koruny. Tato částka možná pro některé nemusí působit až tak děsivě, ale co kdybychom vám řekli, že od roku 2019 zdražila káva o 60 procent? A co kdybychom vám řekli, že její cena bude stále růst?
Trend zdražování kávy trvá už šest let. Nejprudší skoky zaznamenali provozovatelé v letech 2020 až 2021, kdy do všeho zasáhla pandemie, a poté znovu v období 2022 až 2024, kdy cenu tlačila vzhůru vysoká inflace. Jen v roce 2022 se inflace u kávy vyšplhala na neuvěřitelných 17,4 %. Od té doby se sice vytrvale snižuje, u Česka však podle databáze Eurostatu stále zaznamenáváme nárůst o 0,5 %.
A výsledek? Ve většině klasických kaváren dnes zaplatíte za šálek kávy v průměru 65 korun, v restauracích 53 korun a v hospodách 42 korun. Cena šálku kávy se pak odvíjí nejen od toho, v jakém podniku si ji dáte, ale také v jakém regionu.
Tržby rostou, spotřeba klesá
Zajímavá je skutečnost, že ačkoli počet konzumentů stále klesá, tržby z kaváren vzrostly o šest procent. Klesá i počet domácích konzumentů – v roce 2022 byla spotřeba zrnkové kávy 2,6 kilogramu na hlavu, letos už je to o dvě stě gramů na hlavu méně. Káva je v dnešní době tak drahá, že i když se jedná o nejoblíbenější nápoj Čechů, mnozí si ho raději odpustí, nebo jeho konzumaci výrazně sníží, aby ušetřili. Proč ale vlastně káva stojí tolik? Důvodů je opravdu mnoho.
Vliv na cenu kávy má nejen inflace, ale také světová produkce, počasí i logistika. Je to celkem jednoduchý vzorec – čím horší je počasí, tím nižší je úroda. Čím horší je úroda, tím vyšší je cena kávy. A jakmile roste i cena v logistice, rázem se z kávy stává luxusní nápoj, který si raději mnozí odpustí. A pozor, bude bohužel hůř. Mnohé výzkumy totiž tvrdí, že vzhledem ke klimatickým změnám se produkce kávy bude jen snižovat. Stejně jako plocha pro její pěstování, která se zmenší až o 80 %.
Jak často pijete kávu?


