Telemarketéři už vám volat nebudou. Poradíme vám, jak se zbavit otravných telefonátů s nabídkami

Volají vám z nejrůznějších firem a nabízejí vám své produkty, levnější energie nebo například finanční poradenství? Poradíme vám, jak s nimi zatočit.

i Zdroj fotografie: Maurizio Pesce/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nechtěné telefonáty nabízející „neodolatelné“ nabídky na hrnce, levnou energii nebo investice jsou noční můrou většiny Čechů. Vždyť to určitě moc dobře znáte. Zavolá vám neznámé číslo, vy ho zvednete a rázem zjistíte, že se jedná o telemarketing a je vám nabízena nějaká sleva, výhoda nebo produkt. I když o takové telefonáty nemáte zájem, neustále přicházejí, a to i přesto, že jste člověku na druhé straně řekli, že si nepřejete, aby vám volal. Jak tedy zamezit podobným telefonátům a navždy se jim vyhnout?

Nevyžádaný telemarketing

Mít telefon může být občas, jak se říká, “za trest”. Ačkoliv jsme nikde nezveřejňovali své číslo, Jak již redakce Událostí247 zmiňovala, mohou nám častokrát volat podvodníci nebo telemarketéři s nějakou velmi zajímavou nabídkou, o kterou jsme však v žádném případě neprojevili zájem. Kde ale naše číslo vůbec vzali? No, dříve mohly firmy volat úplně komukoliv, jelikož naše čísla byla na takzvaném účastnickém seznamu.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Člověk, který výslovně nepožádal o to, aby mu telemarketéři nevolali, tak od nich pravidelně dostával hovory. To se však změnilo v roce 2022 a dnes už se k vašemu číslu jen tak někdo nedostane, a pokud ano, nesmí vás kontaktovat za účelem marketingu.

Pokud vám s tímto zavolá banka, okamžitě hovor típněte. Hrozí vám, že budete mít na bankovním účtu 0 Kč

iZdroj fotografie: Mark Gasoline/ Creative Commons / CC-BY-SA
Dnes už vám lidé z telemarketingu jen tak zavolat nemohou

Jak redakce Událostí247 zjistila, v roce 2022 došlo k úpravě zákona č. 374/2021 Sb. o elektronických komunikacích a dnes vám jen tak někdo nezavolá. Zatímco v minulosti platilo pravidlo, že každý člověk na účastnickém seznamu má zájem o marketingové hovory, dnes je tomu přesně naopak a telemarketéři mohou volat pouze těm, kteří o to skutečně požádali. V případě, že i přes svůj nesouhlas evidujete podobné hovory, osoba, která vám volá, se podle zákona o elektronických komunikacích dopouští přestupku.

Jak se zbavit marketingových hovorů

Čísla telemarketéři získávají například z údajů poskytovaných telekomunikačními operátory do veřejných seznamů a ano, mají i to vaše. Pokud vám nikdo nevolá, pak je vše v pořádku. V opačném případě, pokud jste si marketingové hovory nevyžádali, měli byste kontaktovat svého operátora a sdělit mu, že si přejete, aby u vašeho čísla v účastnickém seznamu bylo napsáno, že o podobné hovory nemáte zájem.

Pozor: Pokud přijmete tento hovor, rozkradou vám během chvíle celý bankovní účet

iZdroj fotografie: Kārlis Dambrāns from Latvia / Creative Commons / CC-BY-SA
V případě, že stále dostáváte nevyžádané hovory, můžete podat stížnost na Český telekomunikační úřad

Abyste se těmto nepříjemnostem do budoucna vyhnuli, ideálně nikomu a nikdy nesdělujte citlivé osobní údaje při nevyžádaných hovorech. Identifikujte volající firmu a pokud jste neudělili souhlas k hovoru, podejte stížnost na ČTÚ. Zároveň můžete požádat o odstranění svých údajů z databází firem. Pokud neznáte zdroj získání vašeho čísla, můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Jak často dostáváte podobné hovory?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články