Vláda rozhodla: Těmto Čechům se na jaře 2024 zvýší důchod o tisíce Kč každý měsíc. Máte na peníze nárok i vy?

Na tom, kolik bere jednotlivý důchodce peněz, záleží několik faktorů. Jedna skupina si však konečně přilepší.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

I když se v posledních dvou letech průměrný starobní důchod výrazně zvýšil, stále mají někteří občané velmi nízkou penzi. Pro rok 2024 se zvyšují plošně důchody o 360 korun, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Každý starobní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměru důchodu mají všichni příjemci starobního důchodu stejně vysokou. Procentní výměra pak závisí na průběhu pojištění.

Některým lidem se zvýší důchod i o několik tisíc korun

To, že někteří lidé z důchodu sotva vyžijí, může mít několik důvodů. Jedním může být například neplacení sociálního pojištění z důvodu práce na černo nebo dlouhodobá registrace na Úřadu práce bez nároku na podporu. Výrazně zredukovat se může výsledný důchod také podnikatelům, kteří do sociálního systému odvádí pouze minimální částky, jak jsme psali na Událostech247. Někteří však za svůj nízký příjem da facto nemohou.

Vláda rozhodla: Těmto lidem se v roce 2024 zvýší důchod o několik tisíc korun. Vám také?

Konkrétně se jedná o disidenty, kteří konečně začnou dostávat průměrný starobní důchod, i když neplatili dostatečně dlouho odvody.  Lidem s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu má sociální správa nižší penzi automaticky dorovnat. Týkat se to má také těch, kteří dostávají část penze z ciziny. V roce 2024 by tak odpůrci minulého režimu měli pobírat 20 635 korun měsíčně, což je i o několik tisícovek více, než někteří z nich berou nyní.  

Vláda ustoupila až díky protestu

Více peněz by tito lidé měli dostávat už během jara, a to důchody minimálně v průměrné výši, na kterou by jinak nedosáhli například kvůli věznění, upozornil web CNN Prima News. Prezident Petr Pavel už toto opatření podepsal. Důchod se má zvednout na průměrnou částku několika stovkám lidí. Opatření se má týkat i těch, kteří dostávají část penze z ciziny. Odpůrci minulých dvou totalitních režimů, kterých je okolo 1 900, by měli dostávat minimálně 20 635 korun měsíčně.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Důchodci letos v lednu dostali plošně přidáno 360 Kč

Já myslím, že je to v pořádku, vždyť jsou to vlastně hrdinové. Pro stát je to ostuda, že to nechal dojít až tak daleko a že to tak dlouho trvalo,“ řekl Událostem247 pan Karel z Blučiny. Na problém nízkých disidentských penzí upozornil loni na podzim signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád, když od 17. listopadu držel více než týden hladovku před Úřadem vlády. Přidal se k němu i někdejší disident John Bok.

Jaký je váš názor na aktuální důchodovou situaci v České republice? Napište nám ho dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články