Vláda rozhodla: Těmto lidem se v roce 2024 zvýší důchod o několik tisíc korun. Vám také?

Jedna skupina seniorů se letos konečně dočká více peněz od státu.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Důchody jsou v poslední době často skloňovaným tématem. Vláda navíc jejich podmínky v rámci úsporného balíčku dost upravila. Jak jsme na Událostech247 informovali, nově bude pro čas odchodu do důchodu rozhodující průměrná délka dožití. Vláda totiž chce, aby doba pobírání důchodu byla v průměru 21,5 roku.

Kdo na důchod nemá nárok

Ministr práce Marian Jurečka slibuje, že lidé se o svém důchodovém věku dozvědí alespoň 15 let předem. I přesto si však již nyní mnozí mohou spočítat, že důchodu se pomalu ani nedočkají. Aby měli nárok na přiznání penze, musí mít totiž zaplaceno alespoň 35 let důchodového pojištění. Mnozí ovšem tuto podmínku ani zdaleka nesplňují, upozornily Události247 už dříve.

Tomuhle se vyvarujte, jinak už nedostanete z důchodu ani korunu

Důvodem může být například neplacení sociálního pojištění z důvodu práce na černo nebo dlouhodobá registrace na Úřadu práce bez nároku na podporu. Výrazně zredukovat se může výsledný důchod také podnikatelům, kteří do sociálního systému odvádí pouze minimální částky. Důležité je také pečlivě schovávat dokumenty jako jsou výplatní pásky a pracovní smlouvy. Díky nim totiž mohou lidé dokázat, že mají nárok na vyšší důchod, než jim úředníci vypočítali.

Konečně se o ně stát postará

Polepšit by si konečně měli v příštím roce také disidenti. Mají totiž začít dostávat průměrný starobní důchod, i když neplatili dostatečně dlouho odvody, jak píše web Brněnská drbna. Lidem s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu by sociální správa měla nižší penzi automaticky dorovnat. Týkat se to má také těch, kteří dostávají část penze z ciziny. V roce 2024 by tak odpůrci minulého režimu měli pobírat 20 635 korun měsíčně, což je i o několik tisícovek více, než někteří z nich berou nyní. 

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Všem českým důchodcům se letos v lednu navýší důchod o 360 korun

Na problém nízkých disidentských penzí upozornil nedávno signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Jak jsme na Událostech247 informovali, od 17. listopadu kvůli tomu držel přes týden před sídlem vlády hladovku. Za malými důchody odpůrců komunismu bývá věznění, vynucená emigrace i nemožnost pracovat. „Podle mě je to úplně v pořádku. Tito lidé myslím byli potrestaní už dost a zaslouží si teď od státu alespoň trošku důstojné stáří,“ řekl Událostem247 pan Martin z Třebíče.

Co si o výši důchodů v Česku myslíte vy? O váš názor se s námi podělte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články