Stát rozhodl: Všem těmto Čechům se v roce 2024 sníží důchod o tisíce Kč. Dotkne se to i vás?

Některým Čechům stát letos výrazně sníží jejich pravidelnou penzi. Víte proč?

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Ačkoli při pohledu na čísla se starobní důchod stále zvyšuje, reálně příjmy českých seniorů klesají. Jak pro web Newstream napsal ekonom Lukáš Kovanda, důchodci si se svými příjmy loni pohoršili o 1,2 procenta. To je nejvíce od roku 2012. K tomu pak vláda dělá kroky, kterými vybraným skupinám seniorů penze snižuje či zvyšuje. Zjistěte, komu letos tento příjem významně poklesne.

Minulost se počítá

Stát, respektive vláda rozhodla, že důchod od letoška sníží významných představitelům bývalého komunistického režimu. Celkem půjde asi o 1 500 lidí, jejichž seznam vytvořili pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), dodává server CNN Prima News. Jak nicméně pro web Novinky řekl první náměstek ÚSTR Kamil Nedvědický, v první vlně snižování penze klesla zatím pouze 200 z nich. Stalo se tak letos v březnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za návrhem změny stojí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchod se sníží prominentním představitelům minulého režimu. Do této skupiny spadají například bývalí vysocí straničtí činitelé, prokurátoři, důstojníci Státní bezpečnosti nebo vojenské osoby působící v politických odděleních, píše web Novinky. Celkem se jim pak důchod sníží o 300 korun za každý rok v této vysoké funkci. Zároveň by však výsledná částka neměla klesnout pod 18 674 korun.

Konkrétně by se těmto lidem příjmy mohly snížit mnohdy i o tisíce korun měsíčně. „Pokud tedy dnes třeba bývalý vysoký funkcionář KSČ pobírá důchod ve výši 25 tisíc měsíčně a víme, že ve vysoké stranické funkci byl 10 let, tak jeho důchod bude snížen o 3 000 Kč. Úprava nepřinese výraznou úsporu státnímu rozpočtu, jde ale o důležitý symbolický rozměr,“ citoval loni server Hlídací Pes vyjádření ministra práce s sociálních věci Mariana Jurečku.

Disidentům se důchod naopak zvýší

Zatímco komunistickým funkcionářům vláda důchod sníží, jejich oponentům, tedy členům disentu naopak peníze přidá. Jak již dříve informovaly Události247, nově by se jim důchod měl zvýšit na celorepublikový průměr. To pro mnohé z nich bude znamenat nárůst klidně i o několik tisíc korun měsíčně.

Podle webu Seznam Zprávy se má navýšení konkrétně týkat lidí, jež budou mít osvědčení o odporu proti komunismu a to dokonce i v případech, že částečně pobírají i důchod z ciziny. Důvodem jsou zejména ztížené podmínky, které tito lidé za minulého režimu neoprávněně měli a kvůli kterým aktuálně mají nižší penzi. Jde například o věznění, nemožnost studovat či pracovat v konkrétní profesi nebo dokonce nutnost emigrace.

Co si o novinkách v důchodech myslíte vy? Souhlasíte s nimi? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články