Stát rozhodl: Všem těmto Čechům se v březnu 2024 zvýší důchod o tisíce Kč. Máte na peníze nárok i vy?

České důchody v poslední době prošly velkými změnami. Senioři už nedostávají tolik přidáno jako kdysi.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme psali například o panu Čepalákovi, který se kvůli tomu dokonce musel zadlužit, aby měl na živobytí. Důvodem bylo to, že Česká správa sociálního zabezpečení kvůli nadměrnému množství žádostí o předčasné důchody nestíhala agendu vyřizovat a následkem byly několikaměsíční prodlevy. Pro některé seniory to však mohlo být likvidační. 

Důchod pro disidenty

Protože v roce 2024 stoupla průměrná mzda na 43 967 korun, zvyšuje se také základní výměra důchodů. Od ledna to je 4400 korun, jak jsme upozornili nedávno. Od roku 2024 by tedy minimální procentní výměra důchodu měla být stejně velká jako základní výměra. Psali jsme také o tom, že průměrný starobní důchod budou konečně dostávat také disidenti, i když neplatili dostatečně dlouho odvody. Lidem s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu má sociální správa nižší penzi automaticky dorovnat. 

Stát: Někteří důchodci dostanou 4 000 Kč navíc každý měsíc. Týká se to i vás?

Týkat se to má také těch, kteří dostávají část penze z ciziny. V roce 2024 by tak odpůrci minulého režimu měli pobírat 20 635 korun měsíčně, což je i o několik tisícovek více, než někteří z nich berou nyní. „Už konečně nebude platit, že lidé, kteří bojovali za svobodu a demokracii a zaplatili za to ztrátou zaměstnání, omezením ve vzdělávání, nucenou emigrací nebo vězením, dostanou nižší důchody než jejich tehdejší trýznitelé,“ uvedl k nové legislativě ministr Marian Jurečka.

Jednorázová odměna 100 tisíc korun

Důchod se má zvednout na průměrnou částku několika stovkám lidí. Opatření se má týkat i těch, kteří dostávají část penze z ciziny, píše web České noviny. Náklady státu na penze se kvůli tomu mají zvýšit podle vlády nejvýše o 30 milionů korun ročně. Na neřešení problému nízkých disidentských penzí upozornil loni na podzim signatář Charty 77 Jiří Gruntorád. Od 17. listopadu držel více než týden hladovku před úřadem vlády. Přidal se k němu někdejší disident John Bok.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Všichni důchodci dostali letos v lednu plošně přidáno 360 Kč

Každý, kdo získá osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, má nárok na jednorázovou finanční odměnu ve výši 100 korun, připomíná web České důchody. Žádost o osvědčení se podává na Ministerstvu obrany, které také o přiznání rozhoduje. „Já s tím vším samozřejmě souhlasím, jsou to hrdinové, kteří pro náš stát na rozdíl od jiných něco udělali, tak proč by měli pobírat jen almužnu,“ řekl k tomu událostem247 pan Evžen, kterému je 76 let. 

Co si o tom všem myslíte vy? Řekněte nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články