Těmto lidem hrozí hodinový vyhazov v práci. Patřite k nim i vy?

V ekonomicky nejisté době, která nyní panuje může mnoha lidem hrozit, že přijdou o práci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česko je známé tím, že zde dlouhodobě panuje velmi nízká nezaměstnanost. Dokládají to i čerstvá data ze srpna letošního roku. Nezaměstnanost v tuzemsku činila 3,6 procenta, což je druhý nejnižší údaj v celé Evropské unii, píše web iRozhlas. I přesto může mnoha lidem hrozit v blízké době vyhazov z práce. Zjistěte, jestli mezi ně nepatříte i vy.

Firmy budou propouštět

Jak píše web TN, to, že plánují propouštět nedávno uvedly téměř 2 desítky firem. „Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 943 jejich zaměstnanců,“ řekla na konci července pro web TN mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Kromě prodavačů či třeba administrativních pracovníků se má tento trend dotknout také stavebních dělníků. Celkem chce totiž podle webu iDnes během podzimu propouštět až pětina českých stavebních a průmyslových firem.

Záměr snižovat stavy pak ohlásil také stát. Podle informací webu Novinky se má jednat jak o úředníky, tak další státní zaměstnance. „Když dokážeme vyladit vnitřní procesy, budeme schopni během dvou let snížit celkový objem lidí ve státní správě v nějaké rozumné hodnotě. Jako vláda jsme si vytkli ambici okolo deseti procent. Zároveň dokážeme zbytek lidí lépe zaplatit,“ cituje web Novinky vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS).

V těchto případech můžete dostat hodinový vyhazov

Nejen ohlášené propouštění však může být důvodem, proč od zaměstnavatele dostanete výpověď. Okamžité zrušení pracovního poměru je možné v případech, kdy je zaměstnanec shledán vinným z obzvláště hrubého porušení pracovních povinností, píše web Finance. Stejně tak může člověk dostat okamžitý vyhazov, pokud je odsouzen za úmyslný trestný čin a je mu uložen nepodmíněný trest odnětí svobody na dobu přesahující jeden rok.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Vyhazov může zaměstnancům hrozit hned v několika případech

A jak psaly Události247, vyhazov může člověka potkat i při významném porušení pravidel při čerpání nemocenské dovolené. Výpověď může zaměstnanec dostat, pokud porušil povinnosti zvlášť hrubým nebo závažným způsobem,“ píše web Finance. Pokud by tedy někoho napadlo využít nemocenskou jako čas pro jiný přivýdělek či třeba dovolenou, může se mu to pěkně vymstít.

Obáváte se, že přijdete o práci? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články