Těmto lidem vezme stát peníze. Jde o tisíce korun každý měsíc. Týká se to i vás?

Mnohé Čechy čekají zásadní změny v tom, kolik peněz budou od státu dostávat. Zjistěte, zda to nezasáhne i vás.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ekonomická krize nutí šetřit nejen domácnosti, ale také stát. To ale mnoho Čechů nepotěší. Zatímco některé zasáhnou vyšší daně, jiní se budou muset smířit s tím, že jim stát nebude vyplácet tolik peněz, kolik dostávali dosud. Stát totiž některým lidem vezme peníze, na které měli podle současných pravidel nárok. A rozhodně ne málo, jedná se o tisíce korun každý měsíc. Netýká se to náhodou i vás?

Důchodci nejsou jediní, na koho úspory dopadnou

O tom, že důchody v budoucnu porostou pomaleji, než dosud psaly Události247 již dříve. Mnozí Češi si tak raději začínají spořit bokem, aby vůbec na stáří měli z čeho žít. Nejsou ale zdaleka jediní, kdo o slíbené peníze přijde. Stát totiž již od letošního ledna mnoha Čechům drasticky snížil příspěvek na bydlení.

Důchody v budoucnu porostou pomaleji. Vládní změny začnou platit v roce 2024

Jak píše web Lidovky, podle nových pravidel se maximální výše možného příspěvku snížila o 1 400 až 2 800 korun. V důsledku toho mnoho lidí přijde o tuto dávku úplně a dalším se výše podpory dramaticky sníží. A rozhodně se nejedná o problém, který by se týkal jen minoritní části Čechů. Například loni v červnu dávku čerpalo přes 267 tisíc domácností, jak psaly Události247.

Češi přijdou o velké peníze

Reálně lidé, kteří příspěvek aktuálně pobírají přijdou klidně i o několik tisíc korun měsíčně. Například samoživitelka s jedním dítětem z okresního města, která má příjem 23 tisíc korun a na bydlení vydá 16 tisíc, letos dostává 8237 korun měsíčně. Nově to bude jen 6837 Kč,“ uvádí názornou situaci web Novinky.

iZdroj fotografie: Martin2480 / Creative Commons / CC BY-SA
Příspěvek na bydlení je pro mnohé Čechy zcela zásadní dávkou, bez které by se neobešli

A co víc, podle všeho bude ještě hůř. Od roku 2025 by totiž měla začít platit reforma, která pravidla pro vyplácení dávek zásadně změní. A jednou z důležitých novinek bude v případě schválení i to, že žadatelé o příspěvky na bydlení by museli projít takzvaným majetkovým testem. „Nechtěli bychom to platit někomu, kdo má třeba více nemovitostí,“ cituje web iRozhlas vrchní ředitelku sekce sociálního pojištění a nepojistných dávek Ivu Merhautovou. Zdá se tak, že získání tohoto příspěvku bude čím dál těžší.

Co si o změně myslíte? Jsou podle vás dávky dostatečné? Napište nám svůj pohled na věc do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články