Důchody v budoucnu porostou pomaleji. Vládní změny začnou platit v roce 2024

Ministr Jurečka je rozhodnut změnit pravidla pro řádné i mimořádné valorizace důchodů. Návrh bude nyní posuzovat sociální výbor.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Poslanci na mimořádné schůzi projednali vládní návrh na zpomalení valorizace penzí, jak psal web ČT24. Opoziční hnutí SPD neprosadilo jeho zamítnutí už v prvním čtení. Předlohu, která obsahuje také nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací důchodů při vyšší inflaci dočasným přídavkem, nyní posoudí sociální výbor. Vypadá to tak, že důchody od roku 2024 porostou pomaleji.

Penze i v budoucnu porostou

České důchody citují důvodovou zprávu k návrhu. Podle ní je cílem těchto změn dosažení úspor ve výdajích státu, aniž by byl dopad na důchodce razantní a necitlivý. „Úpravy valorizačního mechanismu jsou koncipovány jako citlivé zásahy, které zásadně neovlivní okamžitou příjmovou a sociální situaci příjemců důchodů. V delším časovém horizontu mají potenciál dosáhnout významnější úspory výdajů státního rozpočtu na dávky důchodového pojištění.“

iZdroj fotografie: abcMedia
Důchodci by neměli pocítit změny v systému nijak drasticky

Rozhodně nemá jít o rušení valorizací nebo dokonce o snižování penzí. Jak dále upřesňují České důchody, všechny důchody v dalších letech porostou a mechanismus výpočtu řádné valorizace se nijak dramaticky nezmění. Růst důchodů bude i nadále kopírovat vývoj inflace a reálných mezd. Změnit se mají valorizace všech typů důchodů, tedy starobních, invalidních a pozůstalostních (vdovské, vdovecké a sirotčí).

Změní se jak řádné, tak i mimořádné valorizace

Konkrétně má jít o změny v řádných lednových valorizacích. Zde se bude využívat vždy pouze důchodcovská inflace a růst reálných mezd se bude zohledňovat z jedné třetiny. Mimořádné valorizace nahradí dočasný přídavek k důchodu, který bude mít dvě poloviny a bude kompenzovat míru inflace. Míra inflace se zohlední ze 60 %. První polovina přídavku bude fixní a bude odpovídat částce zvýšení průměrného starobního důchodu o 30 % růstu cen.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Míru inflace zohlední dočasný přídavek ze 60 procent

Bývalý rozhlasový technik Bohumil Konečný odešel do důchodu až vloni, v osmašedesáti letech. Teprve v té době, jak se svěřil Událostem247, začal v médiích pozorněji sledovat informace týkající se důchodového systému. „Dá se říct, že jsem nenaskočil na palubu v té nejšťastnější době. Všichni říkají, že lepší časy pro penzisty jsou pohádka minulosti. Ale co se dá dělat. Aspoň že i v tak blbé době aspoň s nějakým tím navyšováním pro nás i do budoucna počítají!“

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články