Tento spotřebič by nikdy neměl zůstat zapojený v zásuvce. Kdo ho v ní nechá, ten se nakonec nedoplatí

Necháváte tento spotřebič v zásuvce? Pak děláte obrovskou chybu. Stačí chvilka nepozornosti a jeho použití vás přijde na stovky tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Ralf Roletschek/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ranní rutina bývá rychlá. Rychlé probuzení, rychle udělat kávu, rychle opéct toust a hurá ven. Jenže právě v tom spěchu často přehlížíme detail, který může mít vážné následky. V kuchyni totiž tiše číhá spotřebič, kterému většinou nevěnujeme pozornost, a právě přehlédnutí toho, že zůstal zapojený v zásuvce, může nakonec skončit požárem. V redakci Událostí247 jsme se již několikrát zabývali spotřebiči a řešili jsme, které z nich by rozhodně neměly zůstat zapojené v zásuvce. Spotřebič, o kterém budeme mluvit dnes, je z nich rozhodně ten nejhorší.

Toustovač okamžitě vypojte

Toustovač je sice dobrý pomocník, ale když ho člověk zapomene vypojit ze zásuvky, rázem se může schylovat k pohromě. Přestože vypadá neškodně, jeho neustálé zapojování do elektrické sítě může představovat vážné bezpečnostní riziko. A nejde o plané varování. Stačí několik drobků ve špatný moment nebo skrytá technická závada – a problém je na světě.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Elektrikář prozradil, které spotřebiče za žádnou cenu nepatří do prodlužovačky. Kdo je tam zapojí, riskuje doma požář

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Toustovač byste po použití vždy měli vypnout

Základní princip fungování toustovače je jednoduchý: elektrické spirály se rozpálí na vysokou teplotu, aby se chléb opek. Jenže právě tyto žhavé části mohou ve spojení s nahromaděnými zbytky jídla vést k nečekanému vzplanutí. Starší spotřebiče s opotřebovanými kabely nebo povolenými kontakty k tomu přidávají další riziko – elektrický zkrat. A to vše klidně ve chvíli, kdy nejste doma. Pokud máte toustovač, vždy byste ho měli po použití vytáhnout ze zásuvky, taková jsou pravidla.

Na co si dát pozor

Člověk si častokrát řekne, že vytáhnout toustovač nebo topinkovač ze zásuvky je už zabudovaný reflex, na který přece nikdo nemůže zapomenout, ale opak je pravdou. Člověk spěchá do práce, zapomene a rázem je pohroma na světě. Důkazem toho je například požár v Hodoníně, který zavinil právě zapojený toustovač. Škoda? Ta se vyšplhala na 300 tisíc korun. Nebo pak případ ze Svitav, kde tentokrát mladý pár zapomněl vypojit ze zásuvky topinkovač. Výsledkem byla naštěstí jen škoda ve výši jednoho tisíce korun.

Horší spotřebič v kuchyni nenajdete. Pokud se používá špatně, sežere více elektřiny než stará lednice

iZdroj fotografie: Bran / Creative Commons / CC-BY-SA
Nechat zapojený toustovač v zásuvce může způsobit rozsáhlý požár

Nejdůležitější je především prevence, a ta je více než jednoduchá. Pokaždé, když použijete toustovač nebo topinkovač, první, co musíte udělat, je vytáhnout ho ze zásuvky. Vždy, když ho zároveň používáte, pravidelně kontrolujte, zda uvnitř nezůstávají drobky nebo zbytky jídla. Co je však nejdůležitější – nikdy nenechávejte přístroj bez dozoru během provozu. Ujistěte se, že je ve funkčním stavu – žádné uvolněné části, prasklé kabely apod. Toustovač je sice skvělý pomocník, ale pokud nebudete obezřetní při jeho používání, může to dopadnout opravdu špatně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články