Jak si zajistit co nejlevnější ohřev vody? Nad tím si láme hlavu mnoho Čechů. Někteří z nich však nyní mají možnost, jak toho docílit.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Po loňské zkušenosti s drahými energiemi se letos spousta lidí snaží těmto problémům předejít. Někteří například kvůli nedůvěře v nevyzpytatelné ceny plynu a elektřiny přešli na vytápění tuhými palivy, psaly Události247. Daleko efektivnější a účinnější jsou však různé alternativní způsoby výroby energie a tedy i tepla, například solární panely či tepelné čerpadlo. Bohužel, pořizovací cena těchto technologií je velmi vysoká. Nyní však některým Čechům svitla naděje, že si tyto vymoženosti budou moci dovolit.
Teplá voda i vytápění téměř zdarma
Jednou z možností, kde lze tepelné čerpadlo využít je ohřev vody. Jak píše web Evolty, čerpadlo může ušetřit až 70 procent výdajů za teplo. „Váš dům vytopí a připraví teplou vodu po celý rok, protože dokáže fungovat i při velmi nízkých teplotách“, uvádí server Evolty. Bohužel, pořizovací cena se pohybuje v řádech desetitisíců či dokonce statisíců, což si mnoho lidí nemůže dovolit. To však neplatí pro všechny.
Jak uvádí web ČT24, od letošního roku mohou domácnosti s nižšími příjmy požádat o finanční příspěvky v rámci programu Nová zelená úsporám Light. Program má cílit především na seniory pobírající starobní důchod, invalidní důchodce a lidi pobírajících dávky na bydlení, píše web Nová zelená úsporám. Díky tomu si mohou například senioři tepelné čerpadlo snadno pořídit a získat tak doživotně teplou vodu téměř zdarma. Měli by toho ale využít rychle, než si to stát rozmyslí a dotaci třeba zruší.
Jaké jsou podmínky dotace?
Lákavý příspěvek může dosáhnout až 150 tisíc korun, uvádí web Nová zelená úsporám. Tyto peníze lze využít na zateplení fasády, stropů, podlah či výměnu oken a dveří. Podmínkou ale je, že žadatelé musí příslušný dům vlastnit a mít v něm trvalý pobyt. Od letošního května lze pak čerpat dalších až 90 tisíc korun na pořízení fotovoltaického nebo termického systému na ohřev vody. Celkem lze tedy na každý dům získat příspěvek až 240 tisíc korun.
Do budoucna by se pak mohlo využití financí z dotace ještě rozšířit. „Jsem přesvědčen, že NZÚ Light by měla být nastavena tak, aby podpořila i instalace k výrobě elektřiny, nejen pro ohřev vody. Úspora za elektřinu k vaření, pečení a praní jim přinese velmi výraznou úsporu nákladů za elektřinu pro domácnosti,“ dodal pro web iDnes předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký.