Na to, že počasí si s námi v této zimní sezóně pěkně pohrává, jsme si už pomalu zvykli. Stále to však není nic oproti teplotním extrémům z předchozích let.
Polární vír je jevem, který se vyskytuje ve vyšších vrstvách atmosféry a významně ovlivňuje průběh počasí v zimních měsících. O polárním víru jsme na našem webu Události247 psali již několikrát a popisovali jsme, že jeho chování značně ovlivňuje počasí. Když se rozpadne, může dojít ke sněhovým bouřím a extrémním mrazům.
Koncem týdne se má opět oteplit
Začátek týdne je v České republice chladný a s nejvyššími denními teplotami okolo nuly. V noci mají teploty klesat až na – 15 stupňů Celsia, jak Události247 zjistily na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Taková zima nás čeká až do čtvrtka. Ve druhé polovině týdne už to má být o něco lepší. Postupně se začne oteplovat a o víkendu by mohly teploměry ukázat dokonce až 5 stupňů Celsia.
„O sobotní noci teploty klesnou k – 2 až – 6 stupňům. Až do pondělí se pak budou pohybovat mezi 1 až – 3 stupni. V sobotu přes den ukáže teploměr 2 až 6 stupňů a v neděli a v pondělí by se teploty měly vyšplhat až na 9 stupňů Celsia,“ uvedla pro Události247 meteoroložka Dagmar Honsová. Pokud si říkáte, že je v těchto dnech opravdu hodně velká zima, není to nic oproti tomu, co Česko zažívalo před několika lety.
Kde na zeměkouli je největší zima
V zimní sezóně 1928/1929 padl dosud nepřekonaný teplotní rekord, a to – 42,2 stupně Celsia. Bylo to 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic. Redakce Událostí247 to zjistila opět na webu ČHMÚ. Tato arktická zima, označována také jako zima století, měla 62 ledových dnů. Mrazy vyvrcholily 11. února 1929, kdy na naprosté většině meteorologických stanic byly nejnižší teploty vzduchu v historii, a to – 27 až – 42 stupňů Celsia.
Pro další extrémní teplotu nemusíme chodit ani tak daleko do historie. Meteorologové ji naměřili v roce 2012 v Dobřichovicích. Tehdy bylo – 40,4 stupně Celsia. Existují však místa, kde je zima opravdu krutá. Pověstná je třeba kotlina Ojmjakon poblíž Jakutsku, která se se pyšní světovým rekordem. Roku 1926 tam totiž vědci naměřili vůbec nejnižší teplotu v obydleném místě: – 71,2 stupně.


