Všichni tihle Češi dostanou od července 2024 tisíce korun každý měsíc. Budete mít na peníze nárok i vy?

Statisíce Čechů čekají nejspíš od léta výrazné změny. Jeden z důležitých státních příspěvků totiž bude navýšen. Ovlivní to i vás?

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

V souvislosti s Ministerstvem práce a sociálních věcí se v poslední době mluví zejména o změnách v důchodech. Události247 například psaly o aktuálně diskutovaném omezení výchovného. To však není to jediné, co toto ministerstvo řeší. Aktuálně se ve sněmovně projednává návrh na zvýšení jednoho z důležitých příspěvků. Pokud se vše zdárně schválí, mnozí Češi budou již od letošního července pobírat každý měsíc tisíce korun navíc.

Jakého příspěvku se zvýšení týká?

Jedná se o návrh na navýšení příspěvku na péči. Ten „je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb“, píše web Úřad práce. Těchto lidí je přitom obrovské množství. Jak píše web Deník, jen v loňském roce stát dávku vyplatil více než 360 tisícům Čechů.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Některým lidem se příspěvek navýší výrazně, jiným vůbec

Konkrétně by ke zvýšení této dávky mělo dojít již letos v létě. „O zvýšení příspěvku na péči jsme v posledních měsících velmi intenzivně debatovali s odborníky a hledali také shodu na koaliční úrovni. Je skvělou zprávou, že se nám podařilo najít cestu, jak ho velmi výrazně zvýšit téměř ve všech stupních, a to od července, jak jsem již dříve slíbil,“ cituje web Deník ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

O kolik tisíc korun se příspěvek navýší?

Růst dávky se bude lišit podle jednotlivých stupňů. Obzvlášť významné bude zvýšení pro osoby ve čtvrtém stupni závislosti. Ze současných 19 200 korun částka stoupne na 23 tisíc korun, pro lidi, o něž je pečováno v domácím prostředí pak dokonce na 27 tisíc korun, uvádí server Měšec. Celkem výrazně, o 2 tisíce korun se navýší také příspěvek ve třetím stupni závislosti. Nově budou tito lidé pobírat 14 800 korun měsíčně.

Naopak velmi kritizovaný je fakt, že nejnižší, první stupeň nebude navýšen vůbec a lidé, kteří tuto dávku dostávají budou nadále pobírat pouze 880 korun měsíčně. „Co s těmi 880 korunami může udělat? Koupí si z nich rohlík? Myslíte, že vyžije z té jedničky?“ cituje server Novinky kritiku opoziční poslankyně Jany Pastuchové (ANO).

Souhlasíte s navýšením příspěvku na péči? A je podle vás dostatečné? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články