Jedna skupina Čechů nesmí celý 1 rok řídit svoje auto. Porušení nařízení bude trestat policie

Odebrání řidičského průkazu řidičům v Česku hrozí hned za několik přestupků.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Že za některé obzvlášť vážné přestupky mohou řidiči přijít i o řidičský průkaz, je známá věc. V posledních letech však těchto motoristů přibývá. Mnozí přitom možná ani neví, za jaké všechny přestupky si tento trest mohou vysloužit. Zejména ti, kteří auto potřebují ke svému každodennímu životu či výkonu svého zaměstnání, na to ale mohou tvrdě doplatit.

Kdo se vyboduje, nesmí rok řídit své auto

O možnost řídit auto přijdou motoristé, kterým policisté udělí maximální počet trestných bodů. Jak píše web 12bodů, pokud řidič nasbírá 12 trestných bodů, je takzvaně vybodován a na 1 rok dostane zákaz řídit auto. Od letošního roku mohou policisté motoristům podle závažnosti přestupku udělit 2, 4 nebo 6 trestných bodů, jak připomíná web Měšec. Někdy tak mohou stačit pouze 2 velká pochybení a člověk je najednou bez řidičáku.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Mnozí z těch, kteří nasbírají za přestupky 12 bodů jsou profesionální řidiči

Počet řidičů, kteří kvůli takzvanému vybodování přijdou o svůj řidičský průkaz, přitom v poslední době roste. Podle informací Ministerstva dopravy dosáhlo koncem minulého roku maximálního počtu 12 trestných bodů přes 44 tisíc motoristů. Velká část z nich pak jsou profesionální řidiči, kteří jezdí s kamiony či dodávkami, jak pro web TN dodal dopravní expert Roman Budský.

Za některé přestupky berou policisté řidičák na místě

Postupné sbírání trestných bodů až do takzvaného vybodování však není jediný způsob, jak o řidičské oprávnění přijít. Existují také obzvlášť závažné přečiny, za něž policisté motoristům mohou řidičák odebrat na místě. Jedná se třeba o případy, kdy řidič způsobí dopravní nehodu s velmi vážnými následky, píše web Autotrip. A stejný postih čeká také ty, kteří zaviní dopravní nehodu a nenahlásí ji.

Pozor: Jezdíte na semaforu na oranžovou? V roce 2024 vám za to hrozí astronomická pokuta. Navíc přijdete o řidičák

O řidičák pak mohou až na 6 měsíců přijít lidé, jež projedou křižovatku na červenou či na oranžovou, jak v minulosti upozornily Události247. A ještě delší dobu, až 1 rok se bez možnosti řídit auto v některých případech mohou ocitnout ti, kteří jednou autem s nečitelnou SPZ. Jak již dříve informovaly Události247, jde o přestupek nazvaný Vozidlo se zakrytou, upravenou nebo nečitelnou SPZ a kromě zmíněného zákazu řízení za něj hrozí také pokuta do výše až 10 tisíc korun.

Věděli jste, že za překrytou SPZ můžete v krajním případě přijít i o řidičák? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články