Pozor: Jezdíte na semaforu na oranžovou? V roce 2024 vám za to hrozí astronomická pokuta. Navíc přijdete o řidičák

Máte za to, že jízda na oranžovou je ještě v pohodě? Pak jste na omylu. Policisté vám za to můžou dát mastnou pokutu.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že od letošního roku nastaly změny ve výši mnoha pokut a trestů za dopravní přestupky informovaly Události247 již dříve. Jedním z prohřešků, za který do letoška hrozí přísnější tresty je třeba telefonování za volantem. A prodraží se vám také to, když pojedete na semaforu na oranžovou. Pokud jste to doteď dělali, pak raději rychle přestaňte. Hrozí za to astronomická pokuta a k tomu můžete přijít i o řidičák.

Jízda na semaforu na oranžovou vás může přijít draho

Řidiči často riskují a do křižovatek vjíždí ve chvíli, kdy už na semaforu svítí oranžová. Přestože by mnozí z nich mohli včas a bezpečně zastavit, volí raději risk a křižovatku na poslední chvíli projedou. Někteří mají za to, že jízda na oranžovou je oproti jízdě na červenou v pořádku. Není tomu ale tak. Jak totiž upozorňuje web TN, pravidla silničního provozu staví jízdu na červenou i na oranžovou na stejnou úroveň.

Děláte tohle během řízení auta? V roce 2024 vám za to nově hrozí pokuta až 10 000 Kč

Od letošního roku řidičům za to, že na semaforu projedou na oranžovou hrozí pokuta až 5 tisíc korun, píše web Echo24. To je v porovnání s tím, že loni to bylo pouze 2500 korun skutečně razantní nárůst. K tomu pak motoristé mohou také dostat 6 trestných bodů a přijít o řidičský průkaz, a to až na půl roku.

Pokutování bývá problematické

Trestání tohoto přestupku je nicméně ošemetné. Řidiči jsou sice povinni v případě, že na semaforu oranžová svítí, zastavit. Zároveň však zákon stanoví také výjimky, kdy je možné na oranžovou ještě projet. „Je-li však toto vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě,“ cituje web Zákony pro lidi znění zákona o pozemních komunikacích.

iZdroj fotografie: MelkiaD / Creative Commons / CC-BY-SA
Jízda na oranžovou je brána v podstatě stejně jako jízda na červenou

Lidé by však na tuto výjimku neměli příliš spoléhat. Na to, že byl řidič takzvaně rozjetý a nemohl už včas zastavit se totiž nedá vymlouvat vždy.Platí to například u náledí nebo příliš rychlé jízdy, nebo když má řidič nějaký náklad, který by mohl způsobit nějaké komplikace,“ řekl pro web TN dopravní expert Robert Kotál. Raději si tedy na tento nešvar dejte pozor a pokud můžete, na oranžovou signalizaci na semaforu určitě zastavte.

Věděli jste, že jízda na oranžovou je v podstatě brána stejně jako jízda na červenou? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články