Tito Češi budou od státu dostávat 48 000 Kč ročně. Patříte mezi ně i vy?

Vláda se rozhodla, že bude podporovat lidi, kteří si spoří na důchod. Slibuje jim významnou daňovou podporu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Lidé, kteří nechtějí na stará kolena třít bídu s nouzí, by se měli našetřit dost peněz. Psali jsme už na Událostech247 o tom, že vláda je tak chce donutit k tomu, aby si více spořili na stáří a aby si našetřené peníze z penzijního fondu nevybírali najednou. K tomu, aby se změnil systém penzijního spoření, nabádají vládu také experti v poradních orgánech. Teď má přijít nová motivace k tomu, aby lidé víc spořili.

Nové spoření na důchod

Od 1. ledna 2024 chce vláda v rámci důchodové novely zavést nový produkt s cílem zvýšit atraktivitu spoření na stáří. Tento produkt se má jmenovat Dlouhodobý investiční produkt (DIP), informoval o tom web Svět hospodářství. Má fungovat jako stávající třetí důchodový pilíř. Jedná se o nový a státem podporovaný způsob spoření na důchod, který přibude k dnes již známým produktům, jako je staré penzijní připojištění, novější důchodové penzijní spoření nebo investiční životní pojištění, píše dále web.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Lidé dostanou peníze v podobě daňové podpory

Hlavním cílem tohoto vládního návrhu je přimět více lidí k dlouhodobému spoření na důchod a vlastnímu zajištění na stáří. Bude obsahovat také významnou daňovou podporu až 48 tisíc korun ročně. Získá ji i ten, kdo investuje přímo do podílových fondů, akcií a jiných finančních nástrojů, ne jen do stávajících důchodových systémů. Zkrátka nepřijde ani zaměstnavatel, který svému zaměstnanci k takovému spoření bude přispívat. Dostane daňovou úlevu 50 tisíc korun, píše dále Svět hospodářství.

Start DIPu zatím není jistý

Zatímco teď je možné na penzi spořit pouze u několika vybraných finančních institucí, DIP bude moci poskytovat řadu dalších regulovaných subjektů, například obchodníci s cennými papíry, banky, investiční společnosti nebo i samosprávné investiční fondy. Kdy začne nový produkt platit, zatím není jasné. „Tento produkt je teprve v legislativním procesu a nelze vyloučit, že dojde k úpravám. Jestli začne fungovat už na začátku příštího roku, zatím není jisté,“ uvedla pro Události247 ekonomka Helena Horská.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Na důchod si spoří řada Čechů

Nepřijde mi to jako špatný nápad, ekonomice sice moc nerozumím, ale určitě si nechám poradit od odborníků a zkusím to,“ řekla Událostem247 Andrea Horská z Příbrami. O Dlouhodobém investičním produktu přitom dosud slyšela asi pětina dotázaných. Častěji muži než ženy. Z těchto lidí, kteří nějaké povědomí o DIP mají, jich 42 procent chce produkt využít. Asi čtvrtina dotázaných o DIP neslyšela, ale rádi by zhodnocovali peníze na důchod formou investičního produktu, píše web Portu.

Co si o tom všem myslíte vy, využijete toho? O váš názor se s námi podělte dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články