Tito Češi dluží státu velké peníze. I vy? Pokud si to včas nezjistíte, hrozí vám obrovské problémy

Napadlo vás někdy zkontrolovat si, zda vůči státu nemáte nějaký dluh? Raději to udělejte, jinak vám mohou hrozit pěkné problémy.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Události247 nedávno psaly o tom, že stát řadě Čechů v podstatě dluží jejich peníze. Mnozí se totiž stále nepřihlásili o své našetřené peníze z již zaniklého II. pilíře důchodového spoření. Co když ale naopak vy dlužíte něco státu? Mnozí Češi by měli zaplatit velké peníze, a ani o tom možná neví. A co je na tom nejhorší, pokud si to včas nezjistí, hrozí jim obrovské problémy. Dobrá zpráva ale je, že tuto informaci si lze celkem snadno dohledat.

Lidé státu dluží miliardy

Podle webu Peníze Češi státu dohromady dluží desítky miliard korun, přičemž v průměru se částky pohybují v řádu tisíců korun na dlužníka. Možností, jak pohledávky vzniknou je přitom celá řada a některá z těchto situací se klidně mohla stát i vám. Příkladem jsou třeba neuhrazené pokuty za dopravní přestupky, nezaplacené daně nebo pojistné odvody. Díky projektu Nedlužím státu si však mohou lidé snadno ověřit, jestli do skupiny dlužníků nepatří i oni.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Dluh může vzniknout i nezaplacením pokuty za dopravní přestupek

Web kromě jiného uživatelům poskytuje detailní návody, jak ověřit svou bezdlužnost vůči státu, případně jak žádat o splátkový kalendář nebo odpuštění penále. Nově projekt nabízí také statistiky, kde lidé mohou nalézt grafy ukazující počet dlužníků, rozdělení dluhů po regionech či velikosti dlužných částek u různých státních institucí, píše dále web Peníze. Zásadní však je, že všichni tito lidé, kteří mezi dlužníky patří se kvůli svým dluhů mohou dostat do velkých problémů.

Co hrozí těm, kteří své dluhy nezaplatí?

V případě, že lidé dlužnou částku nezaplatí včas, může se z původně třeba jen několikasetkorunové pohledávky stát obrovský problém. Jak píše web Aktuálně, pokud lidé nevědí o tom, že dluží, mohou se jim snadno nakupit různé další sankce, penále a klidně i exekuce. A to už je skutečně velmi zásadní potíž.

Dlužníci dostanou další šanci. Milostivé léto čeká pokračování

Pro ty, kteří se do prekérní situace s narostlými dluhy vůči státním institucím dostali však stát již před 2 lety připravil velmi přívětivé řešení. Jak již v minulosti psaly Události247, jedná se o akci nazvanou Milostivé léto. Díky této možnosti, která se konala již několikrát, mohou lidé při splnění určitých podmínek splatit své dluhy bez úroků. Jak totiž tehdy Událostem247 řekl ekonom Štěpán Křeček, problém bývá často v tom, že „úroky z jejich dluhů tvoří větší částku než dluhy samotné.“

Slyšeli jste už o projektu Nedlužím státu? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články