Tito čeští zaměstnanci dostanou v práci odměnu 12 000 Kč. Máte na peníze nárok i vy?

Zdá se, že mnohým českým zaměstnancům se konečně blýská na lepší časy. Zjistěte, kteří lidé dostanou od letoška v práci přidáno.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Zatímco ceny v obchodech rostou nebývalou rychlostí, mzdy se v porovnání s tím doslova plouží. Jak píše web Kurzy, reálné mzdy, tedy sumy vypovídající o tom, co si člověk za dané peníze může ve skutečnosti koupit v Česku klesají již 2 roky v řadě. A ačkoli výhledy do budoucna vypadají slibně a tento trend by konečně mohl zmizet, aktuálně se mnohým Čechům může o vyšších výdělcích jen zdát. Ne ale všem. Někteří čeští zaměstnanci totiž dostanou v práci od letošního roku skutečně štědrou odměnu. Nepatříte mezi ne i vy?

České dráhy budou letos štědré

Podle dohody mezi Českými drahami a odborovými organizacemi pro letošní rok se tarifní mzdy pracovníků zvýší o 2,3 procenta, píše web iDnes. K tomu zaměstnanci dostanou také velmi pěkný jednorázový bonus. Dosahovat bude 12 tisíc korun, což je skutečně štědrá odměna.

Tyto dobré zprávy přitom ovlivní skutečně velkou část lidí. Jak dále uvádí server iDnes, například v roce 2022 České dráhy jakožto největší český železniční dopravce zaměstnávaly téměř 22 tisíc lidí. Všichni tito pracovníci se tak mohou těšit nejen na růst mezd, ale ještě k tomu opravdu pohádkový mimořádný bonus.

Přidáno dostanou i další zaměstnanci

Jak již dříve psal web ČT24, zvyšovat mzdy letos plánuje více než 60 procent zaměstnavatelů. A nyní se ukazuje, o kolik mzdy porostou. Například společnost Lidl oznámila, že svým zaměstnancům na provozních pozicích přidá minimálně 2 tisíce korun, píše web iDnes. Obecně pak podle serveru iDnes zaměstnavatelé mzdy navýší zhruba o 5 až 6 procent, což by mělo konečně porazit inflaci. „K reálnému růstu se mzdy vrátí prakticky jistě v prvním čtvrtletí roku 2024,“ dodal ekonom Vít Hradil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Učitelé od letošního roku dostanou přidáno

A pozadu nezůstanou ani státní zaměstnanci. Jak již dříve psaly Události247, přidáno dostanou od letošního roku například učitelé. A platy by měly vzrůst i dalším státním zaměstnancům. Nasvědčuje tomu fakt, že i přes plánované snižování stavů vláda pro letošek počítá s náklady na platy o více než 600 milionů vyššími než loni.  

Je podle vás zvýšení mezd v průměru o 5 až 6 procent dostatečné? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články