Stát rozhodl: Tito lidé budou mít tak nízký důchod, že nebudou mít ani kde bydlet. Dotkne se to i vás?

Stanovování výše důchodu závisí na kombinaci mnoha parametrů. Někteří však zjišťují, že jejich penze bude opravdu velmi nízká.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Zatímco někteří se do důchodu těší, jiní jeho blížící se příchod očekávají spíš s hrůzou, co s nimi bude. Jak totiž již dříve psaly Události247, existuje celá řada případů, kdy lidé důchod vůbec nedostanou. Ani ti, kterým stát přeci jen nějakou penzi přizná, ale nemají vyhnáno. Mnozí totiž budou dostávat tak nízký důchod, že nebudou mít dost možná ani na zaplacení základních potřeb jako je třeba bydlení. Zjistěte, zda se to náhodou nedotkne i vás.

Důchody rostou, ale jen na oko

Na první pohled se může zdát, že důchodci si polepší. Jak píše web E15, v příštím roce dojde k nárůstu základní výměry starobního důchodu o 360 korun na celkových 4 400 korun. Například minimální výše starobního důchodu tak pro rok 2024 bude činit 5 170 korun. Tento růst je však pro mnohé seniory v současné době prudkého zdražování směšný. Budou sice pobírat více peněz, takový důchod jim však přesto nebude stačit na pokrytí základních výdajů.

iZdroj fotografie: Ljiljana Sundać / Creative Commons / CC BY
Mnozí senioři musí kvůli nízké penzi pracovat i ve stáří

Minimální penze navíc ještě neznamená, že člověk nemůže dostávat daleko méně. Například Události247 psaly o tom, že vůbec nejnižší důchod v Česku činil letos pouhých 43 korun. I když se samozřejmě jedná o ojedinělé případy, stát se to může. A jak jsme již zmínili na začátku, v Česku jsou i tací, kteří důchod nebudou mít vůbec.

Kdo dostane nízký důchod?

Příkladem může být situace, kdy má člověk pouze nezbytné minimum zaplaceného pojištění pro získání starobního důchodu, a to v délce 35 let. Pokud k tomu má ještě nízký osobní vyměřovací základ, tedy průměrnou měsíční mzdu, může se jeho penze pohybovat jen v řádech několika tisíc korun, vyplývá z webu E15.

Tomuhle se vyvarujte, jinak už nedostanete z důchodu ani korunu

Existuje však možnost, jak si velmi nízký důchod alespoň trochu vylepšit. Jak totiž připomíná web E15, starobní důchod může být navýšen o takzvané výchovné. Jedná se o příspěvek za vychované potomky, který činí 500 korun za každé dítě. Výše této částky pak nezávisí na výši důchodu.

Obáváte se, že ve stáří budete mít nízký důchod? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články