Tito lidé dostanou od státu 300 000 Kč na nákup nového auta. Víme, kdo bude mít od 1.1.2024 na peníze nárok

Někteří Češi budou moci na nákup nového vozu využít štědrou podporu od státu. Zjistěte, zda mezi tyto šťastlivce patříte i vy.

i Zdroj fotografie: Øyvind Holmstad/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pořídit si nové auto se stává pro čím dál větší část Čechů téměř nemožné. Jak ostatně píše web E15, pokles objednávek nových vozů pozorují automobilky již delší dobu. Mnozí se tak uchylují k nákupu ojetin, případně nová auta pořizují na operativní leasing. Nyní však mnohým svitla naděje. Někteří lidé totiž dostanou od státu na nákup nového auta až 300 tisíc korun. Budete mít na peníze nárok i vy?

Elektromobily jsou opět ve výhodě

Zmíněná dotace se bude vztahovat na podnikatele, kteří si budou chtít pořídit nové auto na elektrický pohon, jak píše web FinTag. A není to až tak nic překvapivého. V poslední době se totiž zvýhodnění pro elektroauta objevuje čím dál víc. Jak vyplývá z webu eDalnice, vozy na elektřinu jsou v Česku například osvobozeny od placení dálniční známky. A třeba švédský Stockholm plánuje od roku 2025 zcela zakázat vjezd aut se spalovacími motory do centra města, jak psaly Události247.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Elektromobily v Česku nejsou zrovna největším trhákem automobilek

Nyní mnozí nadšenci elektromobility opět zajásají. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž přišlo s novou podporou elektromobility. Soukromé osoby, které si budou chtít vůz pořídit pro vlastní účely ale mají smůlu. Finanční pomoc je totiž určena pouze pro firmy a podnikatele.

Jak peníze získat?

Žádosti o podporu bude možné podávat od 1. ledna do 30. září 2024, uvádí web Elektrickevozy. Na nákup osobního elektromobilu bude možné získat 200 tisíc korun, na nákup nákladního či vodíkového vozu pak až 300 tisíc korun. U osobního vozu však nesmí být pořizovací cena vyšší než 1,5 milionu korun.

Celkem pak ministerstvo pro program nazvaný Záruka Elektromobilita vyčlenilo 1,95 miliardy korun, uvádí web ministerstva. „Na podporu pořízení vozů je z celkové částky alokováno 1,65 miliardy, na infrastrukturu je určeno zbývajících 300 milionů Kč,“ dodává web FinTag.

Pro to, aby žadatel dotaci skutečně získal však musí splnit několik podmínek. Kromě toho, že dotaci mohou čerpat pouze firmy se omezení týká také způsobu financování. Podpora bude poskytována formou bankovní záruky za komerční úvěr a samotný finanční příspěvek. Záruku poskytne podnikateli Národní rozvojová banka (NRB) za úvěr na pořízení automobilu,“ dodává web Elektrickevozy.

Uvažujete o nákupu elektromobilu? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články