Zákaz vjezdu aut do měst: Pokud nemáte elektromobil, musíte pěšky nebo autobusem

Rozloučit se se spalovacími auty se rozhodlo velké evropské město. Zákaz vjezdu benzínových a naftových aut do vyčleněných zón má platit už od začátku roku 2025.

i Zdroj fotografie: Honza Groh (Jagro)/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O automobilové problematice vás na Událostech247 informujeme dnes a denně. Především v souvislosti s různými pokutami. Před nedávnem jsme psali například o nových dopravních značkách, které budou na tuzemských silnicích k vidění od příštího roku.

Švédské město má jasno

Velký poprask v poslední době vyvolalo hlavní švédské město Stockholm. Vedení města se totiž rozhodlo zakázat vjezd spalovacích aut do centra města už od ledna 2025. Informoval o tom web Autosalon. Rozhodnutí vedení města odůvodnilo. Důvodem jsou prý rostoucí emise a celkový ekologický dopad dopravy na životní prostředí ve městě. Psal o tom i web iDnes. Vedení města si od kroku také slibuje, že město bude v blízké budoucnosti daleko přátelštějším prostředím pro chodce a cyklisty.

iZdroj fotografie: Matej Grochal / Creative Commons / CC BY-SA
Elektromobily jsou čím dál rozšířenější

Podle tamního radního pro dopravu, Larsa Strömgrena, jsou plánované změny pro lidi důležité zejména proto, aby lidé mohli mít dlouhodobě možnost dýchat čistý vzduch osvobozený od zplodin, které spalovací auta produkují, doplňuje Autosalon.

Nejde o novinku

Rozhodnutí města, které ma vstoupit v platnost hned začátkem roku 2025, zahrne oblast čítající více než 20 bloků. To odpovídá přibližně ploše 180 tisíc metrů čtverečních. Podle vedení města je ve vytipované oblasti Stockholmu vysoká koncentrace cyklistů a chodců. Dovoleno vjet do těchto zón budou mít pouze elektromobily. Lidé, kteří jsou v dané oblasti rezidenty, budou zřejmě nuceni svá auta urychleně vyměnit, zakončuje Autosalon. Pokud tak neučiní, budou muset pěšky, případně autobusem.

Stát lidem zakáže 1 den v týdnu jezdit autem: Řidiči jsou z nového nápadu vytočeni do běla

Podle webu Energie bez emisí navíc v Evropě dlouhodobě přibývá měst, které se k podobným zákazům uchylují. V roce 2019 to podle webu udělalo například norské Oslo a už v roce 1997 belgické město Gent. O něčem podobném se nedávno diskutovalo i v Česku, konkrétně v Praze. Magistrát má doteď na stole plán, který by na denní bázi zpoplatnil vjezd aut do úzkého centra města. Psal o tom web Auto.

Co si o něčem podobném myslíte vy? Uvítali byste bezemisní zóny i v Česku? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články