Tito majitelé aut musí státu do konce ledna 2024 poslat důležité dokumenty. Kdo to neudělá, koleduje si o mastnou pokutu

Lidé, kteří vlastní auto by si měli ověřit, zda se na ně náhodou také nevztahuje povinnost doložit státu do konce ledna důležité dokumenty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlastnění auta s sebou kromě řady benefitů přináší také mnoho povinností. Kromě samozřejmého dodržování pravidel silničního provozu je to také placení různých poplatků. Nejedná se přitom pouze o poplatky typu dálniční známky, ale také třeba silniční daň. A právě její pravidla se značně změnila. Zjistěte, zda nepatříte mezi podnikající majitele aut, kteří musí státu do konce ledna 2024 poslat tyto důležité dokumenty. Pokud to totiž neuděláte, koledujete si o mastnou pokutu.

Daň byla zrušena, ale má to háček

Jak připomíná web E15, již od roku 2022 stát zrušil silniční daň pro osobní či jiné automobily do 12 tun.  Kromě toho se navíc nově také snížila tato daň pro nákladní vozy a přívěsy nad 12 tun, jak píše web Podnikatel. Díky tomu se podnikatelské prostředí v Česku stalo pro mnohé firmy přívětivější. I tak je ale některé povinnosti související se silniční daní neminou.

Jak totiž píše web Podnikatel, i přes zrušení daně musí někteří majitelé aut do 12 tun stále podávat daňové přiznání. A to i přesto, že daň bude ve výši 0 korun. Lhůtu na to přitom mají jen do konce ledna. Učinit tak lze několika způsoby, a to jak listinnou formou, tak elektronicky. Pokud mezi tyto podnikatele patříte i vy, dejte si na to dobrý pozor. Jak vyplývá z webu Business Info, za nesplnění povinnosti podat daňové přiznání k silniční dani hrozí penále i pokuty.

Na silniční dani mohou majitelé aut i vydělat

Jak jsme již zmínili, od roku 2022 je silniční daň na vozidla do 12 tun zrušena. Mnozí podnikatelé a majitelé aut však již tehdy uhradili zálohy. Logicky tak mají nárok na jejich vrácení. Někteří z nich si však o tyto své peníze stále nepožádali. Jak loni na podzim psaly Události247, finanční správa tehdy evidovala přeplatky v celkové sumě asi 635 milionů korun.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Silniční daň v Česku v posledních letech doznala několika změn

Čas na podání žádosti o tento přeplatek se však Čechům pomalu ale jistě krátí. Jak dále upozorňuje web Podnikatel, pokud si o peníze člověk sám nepožádá nebo je finanční úřad nepoužije na uhrazení jiných daní či poplatků, přeplatek po 6 letech propadne státu. Pokud nyní tápete v paměti, zda náhodou stát nedluží peníze i vám, máme pro vás radu. Zjistíte to jednoduše na online portále finančního úřadu. Přihlásit se do něj můžete pomocí datové schránky nebo třeba své bankovní identity.

Co si o nutnosti podávat daňové přiznání myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články