Tohle vám sníží důchod: Okamžitě to přestaňte dělat, jinak vás stát vezme na hůl

Existuje hned několik situací, kvůli kterým se lidé na stáří dočkají nižší penze.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Důchod je něco, na co spoléhá řada pracujících Čechů. Mnozí již dlouho dopředu odpočítávají své poslední roky v zaměstnání a těší se, až nastane chvíle, kdy nebudou muset pracovat a na účet jim bude každý měsíc chodit státní penze. Někteří však mohou být na stáří nemile překvapeni, když zjistí, že mají nárok na méně peněz, než kolik očekávali.

Tohle vám sníží důchod

Existuje hned několik případů, kvůli kterým stát lidem nezapočítává odpracované roky do penze. Jedná se například o vydělávání si na černo, práci na takzvané dohody či třeba situaci, kdy je člověk dlouhodobě registrovaný na úřadu práce, jak informovaly Události247. Pokud se tedy tyto případy někoho týkají, měl by to raději okamžitě přestat dělat. Jinak si významně sníží penzi či se o ni dokonce připraví.

Pracujete, i přesto nedostanete žádný důchod: Některá zaměstnání se do penze nepočítají. Vše jsme pro vás zjistili

Nejde však o zdaleka jediný případ, který může Čechům na stáří pěkně zavařit a kdy je stát vezme na hůl. Snížit důchod mohou lidem paradoxně i přivýdělky během mateřské či rodičovské dovolené, upozorňuje web Měšec. Mnozí by si řekli, že je přece v pořádku přivydělávat si i v době péče o dítě, když má člověk tu možnost. Stát ale Čechy za tuto věc v některých případech nepochopitelně trestá nižší budoucí penzí. Pokud tedy během této doby vyděláváte, avšak méně než předtím, může vás tato činnost přijít pěkně draho.

Stát lidem nic neřekne

Situace byla velmi problematická zejména před rokem 1996. Pokud člověk například pobíral rodičovský příspěvek a zároveň si přivydělával vlastní prací, úřady při výpočtech výše penzí automaticky upřednostňovaly příjem, ať už byl sebemenší. To mělo následně v případě nízkých výdělků negativní vliv na výši důchodu, uvádí web Novinky. Když by se totiž lidem do důchodu započítala rodičovská, na kterou je nahlíženo jako na takzvanou náhradní dobu a je plně započítávána do nároku na důchod, jako by člověk normálně pracoval, vyšlo by je to o dost lépe.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnozí lidé mohou být na stáří nemile překvapeni, když dostanou od státu nižší důchod

Ačkoli od roku 2010 je již právní nastavení v tomto směru smířlivější, i tak si lidé musí dát na tuto věc dobrý pozor a ujistit se, že doba byla započítána v podobě rodičovské. Jak totiž píše web Novinky, úřady nikoho na hrozící riziko nižší penze neupozorní. Lidé tak musí být při sepisování žádosti o důchod aktivní a nečekat, že je k tomu někdo vyzve. Jak ostatně pro web Měšec uvádí Jiří Šafařík ze společnosti Freedom Financial Services, Češi si musí sami „vyžádat výslovné uvedení vyloučení dob péče do protokolu“.

Pokud tak neučiní, mohou o peníze snadno přijít. Nejedná se přitom rozhodně o nízké částky. Jak ostatně pro web Novinky před časem uvedl Šafařík: Pokud jste v době péče o dítě do věku čtyř let pracovali a dosahovali nízkých příjmů, může to pro vás v důchodu znamenat ztrátu v řádu statisíců korun.“

Je podle vás v pořádku, aby stát Čechy za jejich přivýdělky takto znevýhodňoval? Napište nám, co si o tom myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články